سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 28 بهمن 1398-

نقص قانون مرتبط با اطفال

دیده بان هشتم : رئیس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز گفت:‌ قانون مرتبط با اطفال نقص ندارد چون اطفال از مسئولیت کیفری مبرّا هستند.
قانون مرتبط با اطفال نقص ندارد«علی نجفی‌توانا» در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود:‌ در قانون جدید مجازات اسلامی از ماده 89 تا 91  به شرایط جرائم حدّی و مستوجب قصاص پرداخته شده و درباره کودکان هم اعلام کرده:‌« اگر طفلی حرمت عمل را نداند و به عقل کامل نرسیده باشد در واقع مسئولیت کیفری از وی سلب می‌شود.»
 
این حقوقدان گفت: در قوانین شرعی ما نیز افراد نابالغ مسئولیت کیفری ندارند و تربیت مربوط به والدین و در صورت لزوم کانون های اصلاح و تربیت است.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا می شود همه کودکانی که مرتکب تخلف می شوند به کانون‌های اصلاح و تربیت ارجاع داد، تصریح کرد: این مساله باز هم به تشخیص دادگاه است و اگر طفلی از منظر تربیتی وضع خانوادگی خوبی داشته باشد نباید وی را به کانون اصلاح و تربیت ارجاع دهیم و شاید این مساله مربوط به طفلی باشد که کانون خانواده وی از هم پاشیده و یا حتی به علت اعتیاد و مسایل اخلاقی، والدینش صلاحیت تربیت طفل را ندارند.
 
رئیس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به صدور حکم جلب برای کودک لرستانی ‌خاطرنشان کرد:‌ ایراد ضرب و جرح غیرعمدی آن هم در یک بازی کودکانه، قطعا نباید منجر به صدور حکم جلب برای کودک 5 ساله شود چرا که وی قصد آسیب زدن به چشم همبازی خود را نداشته است.
 
روز گذشته در اخبار خبرگزاری‌ها اعلام شد که دادگاهی در استان لرستان برای یک کودک  5 ساله که حین بازی موجب وارد شدن صدمه به چشم همبازی خودش شده بود، حکم جلب صادر کرد تا وی به کانون اصلاح و تربیت ارجاع شود اما رئیس دادگستری استان مانع اجرای این حکم شد.
منتشر شده در سه شنبه, 31 فروردين 1395 20:01

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت