سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 اسفند 1398-

مجوز دادستانی به پلیس برای برخورد با کشف حجاب در اتومبیل

دیده بان هشتم : دادستان تهران با بیان اینکه پلیس در جرایم مشهود مکلف به انجام وظیفه است گفت: دادستانی تهران طی مجوزی به پلیس اذن داده است که در سه موردرانندگی در حال مستی، کشف حجاب در اتومبیل و رانندگی غیرمتعارف، خودرو را متوقف کند.
سایت حقوقی
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم به نقل از روابط عمومی دادستانی تهران، روز یکشنبه جلسه‌ای با حضور فرمانده پلیس راهور و معاونان وی، معاونان دادستان و سرپرستان نواحی و سرپرستان دوایر نظارت زندان دادسرای عمومی تهران، دادستان­های شهرستان­ها و رؤسای دادگاه‌های عمومی بخش استان تهران، به ریاست جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران تشکیل شد.
دولت‌آبادی با بیان اینکه یکی از وظایف پلیس، انجام وظیفه­ی ذاتی خود است تأکید کرد: پلیس در جرایم مشهود مکلف به اقدام است و صرفاً در جرایم غیرمشهود باید طبق دستور قضایی اقدام نماید.
در ابتدای این جلسه، دادستان تهران در فلسفه­ی تشکیل این جلسه، با تأکید بر این­که تصادفات از مسائل مهم است که کنترل آن، انعکاس تلاش­های پلیس و دادسرا در پیشگیری از این حوادث در پی دارد و با اعلام این که یکی از اقدامات دادستانی تهران طی چند سال اخیر، رصد اخبار تصادفات و انعکاس برخی از این موارد به مقامات مربوط بوده است، به برخی از این آمارها اشاره کرد تا اهمیت موضوع که موجب شده به عنوان اولین جلسه­ موضوعی دادسرای تهران در سال 1395 تعیین شود، روشن شود.
دادستان تهران با خاطرنشان کردن آمارهای مربوط به حوادث رانندگی از این جهت که از علل عمده­ مرگ و میر در کشور است، همکاری و هماهنگی پلیس و دادستان­ها را در مقابله با این حوادث ضروری است.
جعفری با اعلام این­که دادستانی تهران طی مجوزی به پلیس اذن داده است که در سه مورد شامل رانندگی در حال مستی، کشف حجاب توسط بانوان در اتومبیل و رانندگی غیر متعارف مانند ویراژ دادن، خودرو را متوقف و اقدامات لازم را جهت انعکاس مراتب به مقام قضایی به عمل آورند، اعلام داشت: در این موارد پلیس مکلف است طبق دستور صادره اقدام کند.
دادستان تهران در موضوع رانندگی حین مستی، با تأکید بر انتظار عموم بر عدم مشاهده چنین مواردی گفت شرب خمر از گناهان کبیره است و اخباری که از نواحی دادسرای ارشاد و راهور داریم، نشان می­‌دهد که در این بخش باید کار بیش‌تری انجام شود که از دو جنبه‌ آموزش مردمی و برخورد با جرم برخوردار باشد.
در ادامه­ی جلسه، سردار مهری فرمانده پلیس راهور ضمن تشکر از دادستان تهران به لحاظ تشکیل این جلسه، اظهار امیدواری کرد که نتیجه­ این جلسات زمینه‌ی پیش­گیری از حوادث رانندگی را فراهم آورد.
وی سپس به ارائه آماری در این خصوص پرداخت و گفت: برنامه سازمان بهداشت جهانی در سال‌های 2010 تا 2020، اقدام جهت کاهش حوادث رانندگی است.
فرمانده پلیس راهور کشور، کنترل سرعت، بستن کمربند ایمنی، استفاده از کلاه ایمنی، برخورد با رانندگان مست و تعبیه صندلی کودک در خودروها را از برنامه‌های اعلامی توسط سازمان بهداشت جهانی در پیش‌گیری از تصادفات اعلام کرد و در خصوص اقدامات پلیس ایران در موارد مذکور افزود: این­ موارد در آیین‌نامه مربوطه به عنوان تخلف درج شده و به تصویب هیأت وزیران رسیده است.
وی موضوع حوادث رانندگی را یک دغدغه­ جهانی خواند و با خاطر نشان کردن این موضوع که در سال 1384، 28700 نفر طی حوادث رانندگی در سطح کشور کشته شدند و مقایسه‌ این آمار با فوتی‌های سال 1394 که 16090 نفر می‌باشد، این روند کاهشی یازده هزار نفری را به رغم چند برابر شدن خودروها طی این سال‌ها، مؤید اقدامات پلیس، بهبود وضعیت جاده‌ها و ایمنی خودروها دانست.
سردار مهری با اعلام این که در سال 1384 حدود هفت میلیون خودرو و در سال 1394 حدود هفده میلیون خودرو ده میلیون موتورسیکلت شماره­گذاری شده است و اشاره به شاخص جهانی حوادث رانندگی که به ­ازای هر ده هزار وسیله نقلیه 7 نفر فوتی می‌باشد، اظهار داشت: در پایان سال 1393 این عدد در کشور ما به 6 نفر رسیده است.
در بخش دیگر این جلسه، دادستان تهران به جمع­‌بندی مطالب مطروحه پرداخت و با مهجور خواندن موضوع تصادفات در سیستم قضایی، این جلسه را سر آغاز توجه دادسرای تهران به این موضوع دانست و از سرپرستان نواحی و دادستان‌های شهرستان‌های تهران خواست با تشکیل چنین جلساتی با پلیس ناحیه و حوزه قضایی خود، سعی در پیش‌گیری از وقوع حوادث رانندگی کنند.
دادستان تهران حضور قضات محاکم در چنین جلساتی را ضروری خواند و با اعلام این ضرورت که پلیس راهور لازم است آمار حوادث رانندگی را به طور ماهیانه برای دادستان ارسال کند، چنین اقدامی را زمینه‌ بررسی میزان اختلاف آمار قضایی و آمار پلیسی خواند.
جعفری دولت‌آبادی راهکار دیگر جهت بهبود عملکرد پلیس و دستگاه قضایی پیرامون حوادث رانندگی را آموزش و همایش تخصصی خواند و ضمن این که رسیدگی تخصصی به پرونده‌های قضایی مربوطه را ضروری به شمار آورد، اظهار داشت: به عنوان نمونه، دادسرای راهور رسیدگی به پرونده‌های تصادفات در غرب تهران را بر عهده دارد و چنانچه زمینه از جمله تأمین ساختمان فراهم شود، در شرق تهران نیز ناحیه‌ای از دادسرا برای رسیدگی به این امر اختصاص خواهد یافت.
وی از جمله مزایای تمرکز پرونده­های تصادفات در یک یا چند ناحیه از دادسرا را، ایجاد رویه قضایی واحد دانست.
جعفری دولت‌آبادی از قضات محاکم خواست برای رانندگان متخلف به ویژه کسانی که در حال مستی یا با استفاده از مواد روان‌گردان موجب فوت یا ایراد صدمه بدنی به دیگری شده‌اند، مجازات بازدارنده و هم‌چنین مجازات تکمیلی در نظر بگیرند.
وی هم‌چنین به معاونان دادسرا و دادستان شهرستان‌ها تأکید کرد که مطالبه‌ مجازات تکمیلی در کیفرخواست برای چنین مواردی ضروری است.
دادستان تهران با اعلام سه نفر از معاونان خود برای تشکیل کارگروه مشترک با پلیس، از سردار مهری نیز خواست که نمایندگان خود را برای حضور در این کارگروه معرفی کند تا با تشکیل جلساتی حداقل هر دو ماه یک بار، هماهنگی میان پلیس و دادسرا در مقابله با حوادث رانندگی محقق شود.
جعفری دولت‌آبادی ورود سایر دستگاه­ها از جمله وزارت کشور را به موضوع ضروری خواند و ضمن اینکه از تداوم این جلسات حداقل دو بار در سال خبر داد، به سردار مهری پیشنهاد کرد در بازدیدهای شبانه که معاونان دادسرای تهران از سطح شهر انجام می‌دهند، افسران راهور نیز با آن‌ها همراه شوند.
وی مزیت این همراهی را، نظارت بر وضعیت خیابان‌های شهر به ویژه از حیث رانندگان کامیون­ها که در شب بی‌محابا رانندگی می‌کنند، خواند و هم‌چنین پیشنهاد کرد که تحقیق روی علل تصادفات در پرونده‌ها به عنوان کار مشترک پلیس و دادسرا مورد توجه قرار گیرد.
دادستان تهران نقش ادارات بیمه را نیز در این موضوع مهم خواند و اعلام کرد که در جلسات آتی از مسوولان بیمه نیز دعوت خواهد شد.
دادستان عمومی تهران اقدام پیرامون سد معبر را داخل در وظایف ناحیه 7 دادسرا که به جرایم شهرداری‌ها رسیدگی می‌کند، اعلام کرد و از سرپرستان نواحی خواست پلیس را در این امر یاری دهند.
وی اقدام پلیس در آموزش مردم از طریق تهیه‌ی انیمیشن­‌ها را بسیار اثرگذار دانست و ضمن این که از کاهش این بعد آموزشی طی سال اخیر انتقاد نمود، اظهار داشت آموزش­ها باید هدفمند باشد.
جعفری دولت‌آبادی در پایان جلسه با اعلام خواست دادستانی تهران مبنی بر این که «پلیس پر قدرت در معابر حضور داشته باشد» و چهره­‌های و منظره‌های نامناسب مانند متکدیان، آواره‌ها و... از شهر پاک شود، اظهار داشت: تحقق این هدف در بخشی به حمایت دادسرا بر­می­گردد که ما حمایت خواهیم کرد.
دادستان تهران هم‌چنین از دادستان‌های شهرستان‌های استان تهران خواست مشابه بخشنامه‌ی دادستانی تهران در مقابله با رانندگی در حال مستی، کشف حجاب  توسط بانوان در خودرو و رانندگی غیرمتعارف را صادر نموده تا بر اساس آن اقدام شود.
منتشر شده در دوشنبه, 06 ارديبهشت 1395 11:51

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت