سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 19 تیر 1399-

برنامه‌ریزی برای دستگیری محکومان احکام غیابی/دستگیری سارقان به جای مظنون‌گیری

سایت حقوقیدیده بان هشتم : دادستان تهران در حالی روز گذشته در دو جلسه مجزا با مسئولان شش دادسرای تخصصی تهران شرکت کرد، که در این جلسات بر لزوم فعالیت جدی سرپرستان دادسراها در نظارت بر اجرای احکام و لزوم برنامه‌ریزی برای دستگیری محکومان احکام غیابی و جرایم سرقت تاکید کرد.
عباس جعفری دولت آبادی در جلسه با قضات نواحی 12(امام خمینی) و 23 (نیابت)، بر لزوم سلامت و کارآمدی دستگاه قضایی تأکید کرد و برای نیل به این هدف خواستار اتخاذ سیاست‌های قضایی مؤثر، اعمال نظارت مستمر، اقدامات پیشگیرانه و پیش‌بینی ساختارهای مناسب در این زمینه شد. وی کمرنگ بودن قلم سرپرستان دادسرا در پرونده‌های قضایی را از موجبات تبدیل سرپرستان به مدیرانی دانست که از ترس صدور کیفرخواست انتظامی علیه خود، نظارتی بر بازپرسان ندارند و در پرونده‌ها قلم نمی‌زنند؛ به گونه‌ای که معاون دادستان به عنوان یک مقام قضایی تبدیل به مدیر صرف می‌شود.
  دستگیری سارقان به جای مظنون‌گیری
وی با خاطر نشان کردن ضرورت کاهش پرونده‌های وارده به دادسرا، بر اهمیت دستگیری محکومان از بابت جرم سرقت تأکید کرد و در تبیین وظیفه‌ پلیس در این راستا، اظهارکرد: برای کاهش پرونده‌های ورودی، باید به جای دستگیری مظنونان، محکومان سرقت را دستگیر کرده و اقدامات پلیس باید به این سمت برود. دادستان تهران با اعلام اینکه در اغلب نواحی دادسرای تهران، 30 درصد پرونده‌های اجرای احکام مربوط به جرم سرقت است، اقدام مناسب از سوی پلیس برای اجرای احکام سرقت براساس اوراق جلب صادره از سوی دادستانی را، امری ضروری دانست و تأکید‌کرد: اجرای طرح‌های انتظامی برای دستگیری محکومان در کاهش آمار سرقت تأثیرگذار است. جعفری دولت‌آبادی بر شاخصه‌های سلامت و کارآمدی دستگاه قضایی شامل دارا بودن سیاست‌ها و برنامه‌های مدون، تقویت اقدامات نظارتی، پیش‌بینی ساختارهای مناسب و در صورت ایجاد، استفاده‌ از آن‌ها، دارا بودن قضات و کارکنان سالم و کارآمد و همچنین توجه به اقدامات پیشگیرانه تأکید کرد.
  تکلیف پلیس به دستگیری سارقان
همچنین وی در جلسه‌‌ای با قضات نواحی 19 (جرایم پزشکی)، 30 (امور بین‌الملل)، 33 (شهید مقدس) و 35 (فرهنگ و رسانه) دادسرای تهران، یکی از مشکلات کنونی در مراجع قضایی را روند کند رسیدگی‌ها در برخی پرونده‌ها خواند و با اشاره به متعارف و معقول نبودن سرعت رسیدگی در برخی پرونده‌ها و تعیین وقت‌های طولانی را قابل پذیرش ندانست و چند پیامد شامل ناامیدی مردم، زمینه‌سازی برای فساد و دلالی و کارچاق کنی برای آن ذکر کرد و اطاله‌ رسیدگی را مغایر با روح عدالت دانست. دادستان تهران به کثرت پرونده‌ها و کمبود نیروی قضایی نیز اشاره کرد و به رغم مشکلات پیش گفته، پیش‌بینی مهلت معقول برای رسیدگی به یک پرونده قضایی را ضرورتی غیر قابل اجتناب خواند و گفت: رسیدگی قضایی ظرف مهلت معقول از موضوعاتی است که به عرف بین‌المللی تبدیل شده است. وی یکی از شیوه‌های مؤثر در رفع آسیب‌های اجتماعی را مبارزه با جرم سرقت و همچنین جرایم مرتبط با موادمخدر و روان‌گردان دانست.
دادستان تهران حذف حلقه‌های واسط مانند معتادان بیکار را از جمله راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم خواند و در توضیح، اظهارکرد: معتاد متجاهر و بیکار که برای تأمین نیاز خود سرقت می‌کند، متکدیان و سارقان چرخه‌های جرم در تهران هستند و پلیس باید به وظایف خود در دستگیری سارقان محکوم به حبس در تهران اقدام کند.
وی افزود: در اکثر نواحی، بالاترین آمار پرونده‌ها مربوط به جرم سرقت است که مستلزم برنامه‌ریزی بیشتر از طرف دادستانی، پلیس و سایر دستگاه‌های مرتبط است. جعفری‌ دولت‌آبادی از کاهش پرونده‌های سرقت از طریق برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال گذشته با پلیس در راستای اجرای احکام سرقت خبر داد.
وی ضمن اشاره به مؤثر بودن راهکارهای پیشگیرانه، اقدامات دیگر از جمله تشکیل شعبه‌ ویژه اجرای احکام سرقت را ضروری خواند و از سرپرستان نواحی خواست که با توجه به آمار پرونده‌های سرقت در ناحیه‌ تحت تصدی خود، تا آخر شهریورماه شعبه‌ اجرای احکام سرقت در نواحی ناحیه راه‌اندازی کنند.
 امنیت قضایی و غذایی برای تمام شهروندان
دادستان تهران تمرکز بر روی دو محور امنیت قضایی برای مراجعان به دستگاه قضا و امنیت غذایی برای تمام شهروندان را ضروری خواند و با توصیه به قضات ناحیه‌ی جرایم پزشکی دایر بر اینکه در پیگیری‌ها و رسیدگی به جرایم علیه بهداشت عمومی مایوس نشوند، اظهارکرد: اقدامات شما از جمله بستن اماکنی که با ارائه‌ کالای فاسد سلامت مردم را تهدید می‌کنند، موجب به خطر افتادن منافع عده‌ای می‌شود، لذا نقش دادسرای جرایم پزشکی در هر دو بعد تأمین امنیت قضایی و غذایی مهم است.
وی شرارت، تأمین امنیت اجتماعی و جرایم مرتبط با سلامت مردم و تهدید علیه بهداشت عمومی را از شاخصه‌های امنیت عمومی دانست و پیشگیری از وقوع جرایم، مقابله با جرایم از طریق تسریع در به نتیجه رساندن پرونده‌ها را ضروری خواند و ضمن تأکید بر اقدامات قضایی در کنار اقدامات پلیس و انجام وظیفه از سوی مسوولان اجرایی، اظهار امیدواری کرد که پیام مبارزه با جرایم مهم بیشتر احساس شود. جعفری‌ دولت‌ آبادی راهکار اصلی برای برنامه‌ریزی مناسب با هدف کاهش جرایم از جمله سرقت را، ارائه‌ آمار واقعی از پرونده‌های قضایی و تحلیل این آمار اعلام کرد و از سرپرستان نواحی خواست جرایم مهم تهران را از نظر کمی و کیفی رده‌بندی کنند و ضمن تحلیل آمار از دو وجهه‌ مذکور، گزارش مربوطه شامل تعداد پرونده‌های ورودی، تعداد زندانیان، تعداد محکومان، میزان و درصد قرارهای جلب به دادرسی و منع تعقیب نسبت به کل پرونده‌ها و تعداد کیفرخواست‌های صادره را به طور ماهیانه به دادستان اعلام کنند.
 نظارت بر قرارهای بازداشت موقت
وی با اشاره به تعداد زندانیان تهران، تعیین تکلیف نسبت به متهمان زندانی که بیش از یک یا دو سال در زندان به سر می‌برند و پیگیری وضعیت آنان را ضرورتی خواند که با عنایت به حکم مندرج در ماده‌ 242 قانون آیین دادرسی کیفری جدید باید مورد توجه جدی قضات قرار گیرد.
جعفری دولت‌آبادی موضوع دیگر مرتبط با متهمان زندانی را که سرپرستان نواحی باید بر آن نظارت کنند، قرارهای بازداشت موقت صادره اعلام کرد و گفت: صدور قرار بازداشت موقت از اختیارات بازپرس است، اما وظیفه‌ی دادستان، نظارت بر این گونه قرارها است. دادستان تهران در بیان ساز و کار نظارت دادستان بر قرارهای بازداشت موقت، از تشکیل واحد پیگیری قرارهای بازداشت موقت در دادستانی تهران خبر داد و سرپرستان را مکلف کرد روزانه، آمار این‌گونه متهمان را به دادستانی تهران اعلام کنند.
وی رصد وضعیت متهمانی که تحت قرار وثیقه یا کفالت در زندان به سر می‌برند را از وظایف سرپرستان نواحی دانست و بر امر نظارت بر نحوه‌ی پذیرش وثیقه‌ی تودیعی یا کفیل معرفی شده از سوی متهم یا خانواده‌ وی تأکید کرد.
  خودداری از اعطای مرخصی به سارقان حرفه‌ای
دادستان تهران از قضات ناظر زندان خواست از اعطای مرخصی به محکومان جرایم مهم مانند قاچاق مشروبات الکلی، سرقت‌های باندی و حرفه‌ای، تشکیل و اداره‌ خانه‌ فساد و فحشاء خودداری کنند. وی از قضات خواست در هر محل و مکانی رفت و آمد نداشته باشند یا در هر جمعی حضور نیابند و خطاب به قضات دادسرا، افزود: برخی به شما مراجعه می‌کنند و می‌خواهند با شما ارتباط برقرار کنند، از آن‌ها دوری کنید. دادستان تهران با اشاره به هدف از تشکیل دادسراهای تخصصی که همانا تخصصی شدن رسیدگی‌ها و سرعت در امر دادرسی است، بر آورده شدن این دو هدف را در نواحی تخصصی دادسرا ضروری خواند و اظهارکرد: اگر در دادسرای پزشکی نتوان برخورد سریعتر و بهتری با جرایم حوزه بهداشت داشت، رسیدگی در این دادسرا تفاوتی با رسیدگی در دادسرای عمومی نخواهد داشت. نظارت بر ضابطان از موضوعات دیگری بود که مورد تأکید دادستان تهران قرار گرفت.  وی با اشاره به جلسات متعددی که دادستانی تهران با هدف پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی، با مسوولان اجرایی در دو بخش ملی و استانی برگزار کرده است، تشکیل چنین جلساتی در بخش محلی را از وظایف سرپرستان دانست.
جعفری‌دولت‌آبادی نظارت بر پرونده‌ها و تسریع در اجرای احکام را از مصادیق اقدام‌های پیشگیرانه محسوب کرد.
 برنامه‌ریزی جهت دستگیری محکومان احکام غیابی
جعفری دولت‌آبادی با منع سرپرستان از بایگانی موقت پرونده‌های محکومان غیابی که به آن‌ها دسترسی نیست، اقدام سازمان ثبت احوال برای تعویض کارت‌های ملی و صدور کارت‌های هوشمند را بهترین فرصت برای دسترسی به این محکومان خواند و به سرپرستان توصیه کرد با صدور دستور قضایی به ادارات ثبت احوال، صدور کارت هوشمند برای این محکومان را متوقف نمایند.
منبع روزنامه حمایت.
منتشر شده در چهارشنبه, 05 خرداد 1395 22:55

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت