سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

ممانعت‌ از تحصیل کودکان مجازات "حبس" و "جریمه نقدی" را در پی دارد

دیده بان هشتم : رئیس سازمان نهضت‌ سواد آموزی گفت: ممانعت از تحصیل کودکان، از سه ماه و یک روز تا 6 ماه حبس و تا 10 میلیون ریال جزای نقدی دارد.
خبرگزاری فارس: «حبس» و «جریمه نقدی» مجازات ممانعت‌کنندگان از تحصیل کودکان/ ارجاع پرونده‌ متخلفان به شعب دادگاه
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت‌ سوادآموزی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به قانون حمایت از کودکان اظهار داشت: در سال 1381 قانون حمایت از کودکان تصویب شد و هر فردی که به سن 18 سال تمام نرسیده باشد مشمول این قانون می‌شود.
وی با اشاره به ماده 4 قانون حمایت از حقوق کودکان خاطرنشان کرد: در این ماده آمده است که هرگونه صدمه، اذیت‌ و آزار، شکنجه روحی کودکان، نادیده گرفتن عمدی سلامت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آنها ممنوع است.
باقرزاده افزود: ممانعت از تحصیل کودکان در ردیف صدمه زدن، شکنجه و نادیده‌ گرفتن سلامت روانی و جسمانی کودکان قرار گرفته است.
وی به مجازات پیش‌بینی شده برای افرادی که مانع از تحصیل کودکان می‌شوند اشاره و تصریح کرد: هر کسی که مرتکب این جرم شود چه والدین و چه دیگران از سه ماه و یک روز تا 6 ماه حبس و تا 10 میلیون ریال جزای نقدی برای آنها پیش‌بینی شده است.
رئیس سازمان نهضت‌سوادآموزی ادامه داد: البته مجازات‌های دیگری هم برای جرائم دیگر پیش‌بینی شده است که شامل خرید و فروش، بهره‌کشی و به‌کارگیری کودکان به منظور عمل خلاف مانند قاچاق از مصادیق دیگر این جرم تلفی می‌شود.
وی با بیان اینکه عمدتا افرادی که قبل از 10 سالگی وارد مدرسه نمی‌شوند لازم التعلیم هستند، گفت: آن چیزی که اطمینان دارم، هرجایی که پرونده‌ای برای اولیای دانش‌آموزان با موضوع تحصیل فرزندانشان تشکیل شد، یا توجه به تمکین آنها، رأی برای مجازات والدین صادر نشده است.
باقرزاده تاکید کرد: اینکه پرونده‌هایی به دادگاه ارجاع شده است به علت اینکه برخی خانواده‌ها اجازه تحصیل فرزندانشان را نداده‌اند، موضوعیت دارد و معاونت آموزش ابتدایی آموزش و پرورش آمار تفکیکی آنها را در اختیار دارد.
منتشر شده در شنبه, 08 خرداد 1395 15:42

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت