سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 08 خرداد 1399-

فرار از خدمت و ایراد خسارت در صدر جرایم نیروهای مسلح

دیده بان هشتم : رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران، گفت: شیوه رسیدگی به تخلفات در سازمان قضایی با سایر‌نهادهای کشور تفاوت دارد و تخلفاتی که در سایر سازمان‌ها تخلف اداری تلقی می‌شود، در نیروهای مسلح به منزله جرم است اما با این وجود به طور قطعی و جدی می‌توانیم بیان کنیم که نرخ جرایم ما کنترل شده است.
سایت حقوقی
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسعلی فراتی در گفت‌وگو با میزان در خصوص بیشترین جرمی که در سازمان قضایی نیروهای مسلح رسیدگی می‌شود، اظهارکرد: به اقتضای جوانی سربازها، بیشترین جرایم این افراد مربوط به فرار از خدمت است. با توجه به حساسیت بالای نیروهای مسلح چنانچه سربازی درزمان جنگ بیش از 5 روز سر خدمت نباشد باید دادگاهی و محاکمه شود و در زمان صلح نیز غیبت بیش از 15 روز حکم جرم است و باید به آن رسیدگی شود.
 وی افزود: یکی دیگر از جرایم شایع، سهل‌انگاری منجر به ایراد خسارت است. مثلا اصابت اسلحه با زمین و شلیک تیر و فشنگ و یا آسیب رساندن به قنداق اسلحه نیز از مواردی است که جرم  محسوب می‌شود بنابراین اگر ما جرم را به عنوان آنچه درقانون مجازات اسلامی و تعزیرات است نگاه کنیم نرخ جرایم در سازمان قضایی نیروهای مسلح بالا نیست وبه همان نسبت زندانیان ما نیز زیاد نیستند.
فراتی ادامه داد: مجموعه بازداشتی‌های سازمان قضایی استان‌تهران و دادگستری استان‌تهران در زندان سپاه، در مجموع حدود 30 نفر هستند و به همین نسبت هم میزان بازداشتی‌ها در ارتش و نیروی انتظامی است بنابراین مشکلی به عنوان تراکم زندانی یا کمبود جا نداریم و گاهی دوستان بیان می‌کنند که مسئولان و پرسنل زندان از تعداد زندانیان بیشتر هستند.
وی در خصوص برنامه‌های جامع در راستای پیشگیری ازوقوع جرم، گفت: افزایش نرخ جرایم بسیار کم است و می‌توانیم ادعا کنیم که افزایشی نداشته‌ایم و به طور قطعی و جدی می‌توانیم بیان کنیم که نرخ جرایم ما کنترل شده است و دراکثر موارد ما کاهش نرخ جرم داشتیم. از طرف دیگر پیشگیری از وقوع‌جرم و بحث آموزش ازکارها بسیار جدی و در اولویت سازمان قضایی نیروهای مسلح است که در این رابطه ارزشیابی و امتیازدهی صورت می‌گیرد.
منتشر شده در پنج شنبه, 10 تیر 1395 09:10

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت