سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 17 خرداد 1399-

انتقاد از وضع مهریه سنگین و نامتعارف/ زندانی کردن مرد به خاطر مهریه صحیح نیست

دیده بان هشتم : آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از وضع مهریه سنگین و نامتعارف گفت: بسیاری از مهریه هایی که با چنین شرایطی وضع می شود، کالعدم محسوب شده، باطل است و مهرالمثل تعلق می گیرد .
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، آیت ا... مکارم شیرازی در دیدار با رئیس کل دادگستری خراسان رضوی و جمعی از مقامات قضایی از اقدامات متنوع و مهم صورت گرفته توسط مجموعه قضایی استان تقدیر کرد.
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی که در ادامه برنامه دیدار با نمایندگان محترم ولی فقیه، مراجع تقلید، علما و روحانیون، در رأس هیأتی از مقامات قضایی جهت دیدار با حضرت آیت ا... مکارم شیرازی در بیت معظم له در مشهد حضور یافته بود ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته توسط مجموعه قضایی استان گفت: در سایه تعامل و همکاری دادگستری و سازمانهای تابعه قوه قضائیه در استان خراسان رضوی در قالب شورای قضایی استان، بحمدالله شاهد اقدامات بسیار خوبی با محوریت ارائه خدمات هرچه مطلوبتر به مردم در راستای انجام وظایف قانونی و شرعی در سال گذشته بودیم و در همین زمینه ضمن احقاق حقوق تظلم خواهان به دستگاه قضایی از موارد متعددی از دست اندازی به بیت المال پیشگیری بعمل آمده و مقادیر متنابهی از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت المال بازگردانده شد. 
حجت الاسلام والمسلمین مظفری خاطر نشان کرد: افتخار ما اجرای قوانین و احکام منبعث از شرع مقدس اسلام است و در این زمینه حمایت مراجع عظام تقلید و هدایت های این بزرگواران بسیار مؤثر بوده است و به همین مناسبت از حضرت مستطاب عالی و سایر علما، مراجع و حوزه های علمیه که در زمینه بسط و گسترش عدالت و اجرای احکام الهی در جامعه به ما کمک می کنند سپاسگزاریم. 
وی توجه به خواسته های مردم و رفع دغدغه های مقام معظم رهبری «مدظله العالی» را از نکاتی دانست که مورد توجه دادگستری و سازمانهای تابعه قوه قضائیه در استان خراسان رضوی بوده است که در همین زمینه تلاش گسترده ای با هدف تحکیم بنیان خانواده انجام گرفت که نتیجه آن کاهش 20 درصدی آمار ثبت طلاق بوده است.
رئیس شورای قضایی خراسان رضوی همچنین خاطر نشان کرد: با هدف اجرای قوانین بالادستی در سال گذشته علاوه بر رسیدگی به بیش از   1 میلیون و 500 هزار پرونده موفق به کاهش بیش از 70  هزار پرونده از موجودی شعب شدیم و انشاء الله این روند در سال جاری ادامه خواهد یافت. 
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی مبارزه قاطع با جرایم منافی عفت، جرایم سازمان یافته، جرایم رایانه ای و مسائل مربوط به فضای مجازی و همچنین مبارزه قاطع با جرایم مواد مخدر را از سیاست های دادگستری استان در سال جاری دانست و خاطر نشان کرد: به پشتوانه حمایت های مقامات عالی رتبه قضایی و مراجع عظام، در دو حوزه پیشگیری و برخورد اقدامات لازم معمول خواهد شد. وی با اشاره به نقش روحانیت در مقاطع حساس تاریخی افزود: مراجع تقلید، روحانیت و حوزه های علمیه همواره بعنوان تأثیرگذارترین گروه مرجع مورد توجه آحاد جامعه بوده اند و نقش این عزیزان در شرایط فعلی نیز  بسیار مؤثر و سازنده خواهد بود.
در این دیدار همچنین آیت الله العظمی مکارم شیرازی ضمن تقدیر از گزارش مهم و متنوع ارائه شده توسط رئیس کل دادگستری خراسان رضوی و سایر مسئولان حاضر در جلسه بر لزوم تلاش در جهت استقرار کامل قانون و شرع بر تمامی مناسبات اجتماعی تأکید کرد.
وی تلاشهای انجام شده در زمینه سالم سازی اجتماعی بویژه در حوزه تحکیم بنیان خانواده و پیشگیری از طلاق را اقدامی ارزشمند دانست و خاطر نشان کردند: هنگام وقوع عقد ازدواج، اصل بر اعسار زوج می باشد و زندانی کردن مرد به خاطر مهریه صحیح نیست و از تلاشهای انجام گرفته توسط دادگستری استان در فراهم کردن زمینه های آزادی تعدادی از زندانیان مهریه تشکر می کنیم. 
آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از وضع مهریه سنگین و نامتعارف گفت: بسیاری از مهریه هایی که با چنین شرایطی وضع می شود،  کا لعدم محسوب شده، باطل است و مهرالمثل تعلق می گیرد .
وی با اشاره به مسائل نظام بانکی اظهار فرمودند عملیات بانکی باید مبتنی بر شرع مقدس اسلام باشد تا انشاء الله شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد باشیم. 
آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به آسیب های فضای مجازی خاطر نشان کرد: این فضا آحاد جامعه را تهدید می کند و مسئولان باید یک شبکه سالم ملی در فضای مجازی ایجاد کنند تا ضمن بهره مندی از پیشرفت های بشری از مفاسد آن پیشگیری بعمل آید.
منبع خبرگزاری میزان.
منتشر شده در دوشنبه, 04 مرداد 1395 15:50

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت