سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 خرداد 1399-

اعدام قاچاقچیان مواد مخدر نفی ناشدنی است/ نوع مجازات با اثربخشی آن متناسب باشد

دیده بان هشتم : وزیر دادگستری اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را نفی ناشدنی دانست و گفت: انتخاب نوع مجازات در هر موقعیت باید با اثربخشی آن متناسب باشد.

سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی ایرنا درباره برخی اظهار نظرها مبنی بر حذف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر افزود: یکی از مجازات های مفسد، اعدام است و این مورد در احکام اسلامی هم لحاظ شده است.
وی خاطرنشان کرد: اما انتخاب نوع مجازات در هر موقعیت باید متناسب با اثر بخشی آن باشد، صاحب نظران، حقوقدانان، کارشناسان، روانشناسان و جرم شناسان باید همه دست به دست یکدیگر دهند و بررسی کنند که چه مجازاتی بیشترین تاثیر را دارد. 
وزیر دادگستری با بیان این که به نظر من نمی توان اصل اعدام را نفی کرد، اظهار داشت: مواردی است که فرد جرثومه فساد است و بقای او جز فساد اثری نخواهد داشت.
پورمحمدی ادامه داد: اما درعین حال، میزان مجازات اعدام و تعداد اعدام محل بحث است که باید روی آن بیشتر کار شود و از نظر صاحبنظران این حوزه بیشتر بهره برد.
به گزارش ایرنا، بحث حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر از اواخر مجلس نهم مطرح شد و برخی نمایندگان مجلس تاکید داشتند که اعدام در کاهش قاچاق مواد مخدر موثر نیست اما آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس دستگاه قضا در مورد اعدام قاچاقچیان مواد مخدر می گوید: قاچاقچیان مواد مخدر سوداگران مرگ در این جامعه هستند که جمعیت گسترده ای از جوانان مستعد و نابغه و خانواده ها را نابود می کنند.
آیت الله آملی لاریجانی خواستار برخورد قاطع و سریع با قاچاقچیان شد و از دادسراها خواست امنیت را با جدیت تامین کنند.
رییس قوه قضاییه گفت: برخی معتقدند اعدام ها هیچ فایده نداشته است در حالی که این اشتباه است زیرا اگر این اعدام ها و سخت گیری های قوه قضاییه نبود امروز مواد مخدر در عطاری ها هم به فروش می رسید. 
نخستین قانون مبارزه با مواد مخدر در سال 67 مصوب شد و سال های 76 و 89 مورد اصلاح و بازنگری قرار گرفت؛ بازنگری و اصلاحی که از نگاه رییس کمیته کاهش اعتیاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام نتوانسته به خوبی از تعداد قاچاقچیان کم کند.
معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر هم درباره این موضوع معتقد است که قاچاقچیان مواد افیونی و مخدر در ایران سالانه سه میلیارد دلار سود به جیب می زنند. سوداگران جهان سالانه ٤٣٥ میلیارد دلار سود به دست می آورند که ٦٨ میلیارد دلار آن مربوط به قاچاق مواد افیونی است.
محمد کاظمی نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم نیز درباره لزوم بازنگری قانون مبارزه با مواد مخدر براین باور است، قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب مجمع تشخیص مصلح نظام به دلیل ورود مشتقات و انواع مواد مخدرهای جدید به لیست مواد مخدر سنتی و تغییر در کیفیت مواد به خصوص مواد مخدر شیمیایی نیازمند بازنگری است.

منبع : ایرنا

منتشر شده در شنبه, 10 مهر 1395 09:59

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت