سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 خرداد 1399-

جمعیت زندانیان زیبنده جمهوری اسلامی نیست

 

 
سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه از روسای دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور خواست که هرچه سریعتر نسبت به اجرای این دستورالعمل اقدام کنند و گفت: این جمعیت زندانیان، زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست.
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان، خطاب به روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها بر لزوم اجرای هرچه سریعتر این دستورالعمل تاکید‌کرد و گفت: این تعداد زندانی زیبنده جمهوری اسلامی نیست البته باید از افراط و تفریط هم اجتناب کرد.
وی تصریح‌کرد: ما نمی‌گوییم که درهای زندان‌ها را باز کنید زیرا امنیت جامعه اقتضا می‌کند افرادی که به هیچ صراطی مستقیم نیستند، داخل زندان باشند. به عنوان مثال، کسی که سرقت‌های مکرر انجام می‌دهد یا مرتکبان جرایم خشن باید در زندان باشند تا امنیت مردم به خطر نیافتد و این در همه جای دنیا امری طبیعی است.
رییس قوه‌قضاییه گفت: اینکه فردی را که یک بار مرتکب خطایی شده و در حال حاضر نادم است و ندامت او نیز برایمان محرز شده به زندان بفرستیم در حالی که مجازات جایگزین حبس وجود دارد، قابل‌قبول نیست.البته تشخیص این موضوع با قاضی است و ما امیدواریم که با دقت و به کاربردن دستورالعمل اخیر نیز در جهت کاهش جمعیت کیفری و کاهش آسیبی که خصوصاً به خانواده‌های زندانیان وارد می‌شود، گام‌های مهمی برداشته شود.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه اجرای این دستورالعمل موجب ارتقای سطح امنیت اجتماعی و کاهش جمعیت کیفری خواهد شد، اظهارکرد: روسای دادگستری‌ها، دادستان‌ها و همه کسانی که به نوعی در مقام اجرا یا نظارت بر اجرای این دستورالعمل هستند، وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهند و علاوه بر این، قضات را به اجرایی شدن دستورالعمل تشویق کنند. همچنین لازم است جلسات تبیینی برای قضات در این زمینه برگزار شود تا ضمن آشنایی با فلسفه دستورالعمل ساماندهی زندانیان، با طیب خاطر اقدام به اجرای دستورالعمل کنند.
  انتقاد از برخی اظهارات مبنی بر عدم نیاز به توان نظامی
وی در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت هفته دفاع مقدس از همه کسانی که در نمایش باشکوه قدرت نیروهای مسلح و توان دفاعی کشور نقش داشته‌اند تقدیر کرد و گفت:  همه ما می دانیم که قدرت نیروهای مسلح و توانمندی دفاعی کشور موجب بازدارندگی نسبت به دشمنانی است که به کشورمان نظر دارند و دائماً در مقام تهدید هستند.
آیت الله آملی لاریجانی تاکید‌کرد: امکان امنیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بدون داشتن قدرت دفاعی بازدارنده، بی ‌معناست و امنیت ما در پرتو همین قدرت دفاعی معنا پیدا می‌کند، مگر اینکه کشوری بخواهد زیرسلطه باشد و تیول قدرت‌های استعماری باشد. واِلّا اگر کشوری بخواهد مستقل بماند باید قدرت دفاعی مطلوبی داشته باشد.
رییس قوه‌قضاییه با انتقاد از برخی اظهارات مبنی بر عدم نیاز به توان نظامی، خاطرنشان‌کرد: متاسفانه گاهی زمزمه‌هایی در گوشه و کنار نسبت به عدم نیاز به توان نظامی شنیده می‌شود و برخی می‌گویند پیشرفت ما در پرتو این است که هزینه‌های دفاعی را در جای دیگری صرف کنیم. قطعاً اینها حرف‌های نادرست و مغلطی است، زیرا همانگونه که گفته شد، امنیت ما در سایه چنین قدرت دفاعی بازدارنده‌ای معنا دارد.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دلیل راه نوینی که در جهان مطرح کرده و دوستداران زیادی که دارد، همواره موجب وحشت کشورهای سلطه بوده و به همین دلیل دشمنان از بدو‌تاسیس با همه قدرت خود برای به زانو درآوردن این نظام به میدان آمده‌اند، اظهارکرد: تنها راه بقای استقلال و دوام حیات کشور، دارا بودن توان دفاعی کاملاً بازدارنده است و خوشبختانه نیروهای مسلح در پرتو فرامین فرماندهی معظم کل قوا رشد بسیار خوبی داشته‌اند و توانمندی‌های زیادی کسب کرده‌اند. دشمنان ما هم نسبت به این موضوع آگاهند و به همین دلیل فکر حمله نظامی را از سر خود بیرون کرده‌اند؛ اگرچه نیروهای مسلح ما همواره آماده و جوانب احتیاط را رعایت می‌کنند. دشمن به دنبال قدرت‌های نرم، جنگ‌های سایبری و غیره است. رییس قوه‌قضاییه در ادامه با تاکید بر لزوم ارتقای توان دفاعی توسط نیروهای مسلح، از دولت و مجلس خواست که با اعتبارات و امکانات مناسب زمینه ارتقای نیروهای مسلح را فراهم کنند.
 انتقاد از ادعاهای واهی حقوق بشری مجلس نمایندگان آمریکا
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا دایر بر ادعای نقض حقوق‌بشر در ایران، تاکید‌کرد: اگرچه بعد از بدعهدی‌های آمریکا در موضوع برجام، انتظار زیادی هم از آنها نمی‌رفت که رفتار خاصی داشته باشند اما به هر حال حرکت‌های ایذایی آمریکا علیه ایران  ادامه دارد و مصوبه اخیر نیز نمونه‌ای از همین رفتارهاست.
وی گفت: این ادعاها، ادعاهای جدیدی نیست منتهی پرسش مهمی که  چنین ادعاهایی در ذهن افکار‌عمومی جهان پدید می‌آورد این است که چگونه کشوری که دستش به خون هزاران انسان بی‌گناه آغشته است، می‌تواند داعیه دار حقوق‌بشر باشد؟
آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: آمریکا به صورت مستقیم در عراق و افغانستان بسیاری از افراد غیرنظامی را به قتل رسانده است و تاسیسات زیربنایی آنها را نابود کرده است؛ اخیراً در سوریه و در منطقه دیرالزور، نیروهای ارتش سوریه را بمباران کرده و به این ترتیب به تروریست‌ها یاری رسانده است. از سوی دیگر عربستان را در جریان حمله به مردم بی‌گناه یمن به انواع سلاح‌ها که از نظر کمی و کیفی غیرمتعارف هستند، تجهیز کرده است. براساس چنین رویه و عملکردی، دم زدن از حقوق‌بشر برای  افکارعمومی جهان، ادعایی نامعقول ، غیرمنطقی و رسواکننده است.
ریس قوه‌قضاییه تاکید کرد: قطعاً چنین ادعاهایی هیچ تاثیری بر روش جمهوری اسلامی نخواهد داشت و ایران وقعی بدانها نمی‌نهد زیرا حرف و عملکرد جمهوری اسلامی در دفاع از مظلومان و ایستادگی در مقابل دولتهای سلطه، منطقی است و آشکار است که از این موضع عقلانی و انسانی عقب‌نشینی نخواهدکرد.
آیت الله آملی لاریجانی همچنین این قبیل عملکرد دولت آمریکا پس از بدعهدی در برجام را واجد این نکته عبرت‌آموز توصیف کرد که آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست همانگونه که رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند.
   فضیلت روز مباهله
آیت الله آملی لاریجانی با گرامیداشت روز 24 ذی الحجه اظهارکرد: این روز حسب اشهر روایات، روز مباهله پیامبر است و بزرگان در باب عظمت شأن این روز و اهمیت آن فراوان سخن گفته‌اند.
وی افزود: سید اهل مراقبه سید بن طاووس در کتاب اقبال که مشتمل بر مجموعه‌ای از ادعیه و روایات و در کنار آن نکات معرفتی و معنوی مربوط به ترقی انسان به عوالم سعادت است، در خصوص ماه ذی‌الحجه به شکلی وسیع به بحث پیرامون ادعیه و شئون مربوط به این ماه خصوصاً عیدغدیر پرداخته و روز مباهله را نیز مورد بحث قرار داده است. رییس قوه‌قضاییه در همین زمینه تصریح‌کرد: اصل ماجرای مباهله و کیفیت دعوت پیامبر، به تفصیل توسط سید بن طاووس ذکر شده است که مقام، مقام ذکر آنها نیست. اما نکاتی پیرامون مباهله از سوی ایشان مطرح شده که توجه به این نکات مفید است و از جمله این نکات، تشریف الهی در شأن اهل‌بیت‌(ع) است.
وی توضیح داد: اوصافی که در این روز برای اهل بیت ذکر شده، نقل آنها  تنها منحصر به شیعیان نیست بلکه این تشریف الهی را اهل سنت نیز ذکر کرده‌اند. چنانکه سید بن طاووس از صحیح مسلم نقل می‌کند که « ان الذین باهل بهم النبی علی و فاطمه و الحسن و الحسین» و به این ترتیب نام همراهان پیامبر در روز مباهله ذکر شده است.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به آیه 61 سوره آل عمران که می‌فرماید« فَمَنْ حَاجَّکَ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَي الْکاذِبينَ»، تصریح‌کرد: حسب این نقل، کثیری از اهل تسنن نیز همین مطلب یعنی همراه بودن علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام با پیامبر (ص)، در روز مباهله را نقل کرده‌اند. زمخشری نیز در کتاب کشاف که از جمله کتب تفسیری معروف اهل سنت و مورد اعتماد آنان است، ذیل این آیه پس از نقل داستان مباهله پیامبر با نصارای نجران می‌گوید« فأتوا رسول الله صلى الله علیه وسلم وقد غدا رسول الله صلى الله علیه وسلم محتضنا للحسین آخذا بید الحسن وفاطمة تمشی خلفه وعلی خلفهما وهو یقول لهم “إذا أنا دعوت فأمنِّوا” » یعنی پیامبر در حالیکه امام حسین (ع) را در آغوش داشت و دست امام حسن را گرفته بود و فاطمه سلام الله علیها پشت سر ایشان حرکت می‌کرد و علی (ع) پشت سر آن دو می‌آمد ، برای مباهله می‌روند و به آن بزرگواران می‌فرمایند هر وقت دعا کردم آمین بگویید.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به ادامه این روایت، گفت: وقتی اسقف نجران می‌بیند که  پیامبر امام‌حسین(ع) را در آغوش گرفته و اهل بیت همراه ایشان هستند، می‌گوید « یا معشر النصارى إنی لأرى وجوها لو شاء الله أن یزیل جبلا عن مکانه لأزاله بها فلا تباهلوا فتهلکوا» یعنی خطاب به نصارای نجران گفت من چهره ها و وجوهی را می بینم که اگر خداوند بخواهد کوهی را از جا برکند با آنها می‌تواند، پس مباهله نکنید تا هلاک نشوید. پس از این هشدار اسقف نجران، نصاری می‌گوید «یا‌أبا‌القاسم: قد رأینا أن لا نباهلک وأن نقرّک على دینک ونثبت على دیننا».
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه یکی از مظاهر تشریف الهی در بحث مباهله همین اعلام شرف اهل بیت بود، این ماجرا را جریانی الهی برای تثبیت دین الهی، عزّت پیامبر و اعلام علو شأن اهل بیت توصیف کرد.
در این جلسه محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر گزارشی از سفر هیات عالی این ستاد به کشور ایتالیا ارائه کرد.
وی با مثبت ارزیابی کردن گفت‌وگوهای حقوق بشری با مسئولان قضایی و حقوقی ایتالیا، گفت: مسئولان ایتالیا ضمن استقبال از این دور از گفت‌وگوها خواستار ادامه و توسعه مذاکرات در زمینه‌های مختلف حقوقی و قضایی شدند .
در پایان نیز آیین‌نامه قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
منبع: حمایت

جمعیت زندانیان زیبنده جمهوری اسلامی نیست

منتشر شده در سه شنبه, 06 مهر 1395 10:11

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت