سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 16 خرداد 1399-

ارتکاب ۸۰ درصد جرائم با انگیزه مالی/ مجازات های جایگزین حبس بازدارنده نیست

دیده بان هشتم : نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید براینکه علت ۸۰ درصد ورود افراد به زندان ها مسائل اقتصادی است، گفت: مجازات های جایگزین حبس از بازدارندگی لازم برخوردار نیست.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ؛ محمدکاظمی درخصوص ضرورت افزایش بودجه سازمان زندان‌ها برای سال 96، گفت: نیاز سازمان زندان‌ها با توجه به افزایش زندانیان بحث قابل توجه و ضرورتی انکارناپذیر است، البته در لایحه بودجه سال آینده هنوز مشخص نشده است که دولت برای قوه قضاییه چه میزان بودجه‌ای در نظر گرفته است؛ اما به طورحتم سازمان زندان‌ها یکی از نهادهای نیازمند به بودجه کافی هستند.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان زندان‌ها در بسیاری از استان‌ها و شهرها ساختمان‌های جدید احداث کرده است، افزود: متاسفانه احداث این ساختمان‌ها به دلیل نبود بودجه کافی متوقف مانده است، ضمن اینکه درب سیاری از شهرستان‌های کشور نیز به دلیل کمبود مکان و بازسازی و نوسازی ساختمان‌های قدیمی زندان‌ها مشکلات بسیاری وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه رفع مشکلات گفته شده نیازمند بودجه کافی است، تصریح کرد: برای کاهش هزینه‌ها در سازمان زندان‌ها باید قوانین فعلی در حوزه قضایی را به نوعی پالایش کرد تا افراد کمتر به زندان‌ها راه پیدا کنند، البته بخشنامه‌ای اخیرا ازسوی رییس قوه قضاییه در این خصوص به محاکم قضایی ارسال کرده که در آن توصیه شده که متهمان کمتر به زندان فرستاده شوند.
کاظمی با بیان اینکه راه کاهش ورود افراد به زندان ها حبس‌زدایی است، گفت: اساسی ترین مشکل و مهم ترین دلیل برای ورود افراد به زندان‌ها مسائل اقتصادی است، متاسفانه در حال حاضر تعداد بسیاری از زندانیان مربوط به مشکلات چک و مهریه است، همچنین افراد بسیاری به دلیل عدم امکان ازدواج مرتکب جرائم اخلاقی شده و به زندان راه پیدا کردند؛ ازسوی دیگر مهم ترین انگیزه استفاده و حمل مواد مخدر هم مسائل اقتصادی است.
این نماینده مردم درمجلس دهم، ادامه داد: تا زمانی که این مشکلات رفع نشود، هرچه به سازمان زندان‌ها بودجه هم اختصاص پیدا کند هیچ مشکلی حل نخواهد شد، بنابراین باید مسائل و مشکلات را گره گشایی کرد؛ البته ناگفته نماند که مجازات‌های جایگزین حبس از بازدارندگی لازم برخوردار نیستند.
نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: مجازات برای متهم هیچ اثر اصلاحی ندارد، بنابراین باید راه ورود به زندان‌ها را به نوعی تقلیل داد تا مردم به سوی ارتکاب جرم سوق پیدا نکنند؛ زیرا 80 درصد جرائم مرتبط با مسائل اقتصادی است
منتشر شده در چهارشنبه, 17 آذر 1395 14:47

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت