سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 18 خرداد 1399-

«جرم‌انگاری خدمات پایان‌نامه نویسی؛ به مثابه تلاش برای جمع‌آوری دیش ماهواره»

دیده بان هشتم : یک کارشناس ارشد حقوق بشر دانشگاه تهران در یادداشتی با عنوان «جرم‌انگاری خدمات پایان‌نامه نویسی؛ به مثابه تلاش برای جمع‌آوری دیش ماهواره» به ارزیابی مصوبه اخیر مجلس در این خصوص پرداخت.

سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، در یادداشت سامان نیک نژاد چنین آمده است:
«عرضه و تقاضا، بسیار قوی تر از قانون و مصوبه است. به همین دلیل وقتی "تقاضا"ی مواد مخدر  وجود داشته باشد، این مواد، حتی در زندان‌ها هم "عرضه" خواهد شد، ولو اینکه قانون سخت‌ترین مجازات‌ها را هم برای آن در نظر گرفته باشد.
حال مدتهاست پیشنهاد می شود که خدمات ارائه مقالات و پایان‌نامه‌های تقلبی جرم انگاری شود و یا اگر جرم است برخورد قضایی صورت گیرد و با اعلام سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مبنی بر مصوبه این کمیسیون که بر اساس آن برای خرید و فروش پایان‌نامه مجازات در نظر گرفته می‌شود، این اراده شکل جدی به خود گرفته است.
 
لازم است به توصیه کنندگان این پیشنهاد که در خیرخواهانه بودن آن شکی نیست خاطرنشان ساخت که قانون به عنوان یک قرارداد اجتماعی، در برابر فرمول های طبیعی مثل عرضه و تقاضا از قوت کافی برخوردار نیست؛ لذا مادام که "تقاضا" برای مقاله تقلبی وجود داشته باشد، این مقالات "عرضه" خواهد شد و برخورد قضایی تنها اثرش زیرزمینی کردن و گران‌تر کردن این خدمات است.
اما آیا باید ارائه‌دهندگان این خدمات به حال  خود رها شوند؟ قطعا خیر! چرا که وجود این خدمات "ضعف علمی" را تشدید و به تشدید بحران آموزش عالی در کشور می‌انجامد.
به نظر می‌رسد به جای اضافه کردن جرمی به کلکسیون جرائم موجود که همواره این موضوع مورد انتقاد مقامات قضایی بوده است و به جای اینکه قانونی تصویب کنیم که در عرض یک شب نیمی از کسبه خیابان انقلاب مجرم تلقی شوند؛ برای منصرف ساختن دانشجوها از مراجعه به پایان نامه فروشی‌ها چاره ای اندیشیدیم.
در واقع شیوه "کاهش تقاضا" به جای "مبارزه با عرضه" تبعات کمتری خواهد داشت و اصولا برنامه‌های "کاهش تقاضا" در عمل به دلیل علمی بودن با احتمال توفیق بیشتری رو به رو هستند و این اصل از سوی دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل متحد (UNODC) در زمینه‌های مختلف توصیه شده است.
به عنوان یک پیشنهاد می‌توان در شیوه‌نامه‌های نگارش پایان‌نامه اصلاحاتی صورت داد.
اگر اساتیدی که راهنمایی نگارش پایان‌نامه را بر عهده دارند عنوان استاد راهنما بودن "تشریفاتی" تلقی نفرمایند و نظارت بیشتر و کامل‌تری بر کلیه مراحل نگارش پایان‌نامه داشته باشند و برای راهنمایی و مراجعه دانشجوها زمان کافی و متناسب اختصاص بدهند، انکار نمی‌شود کرد که تا حد زیادی از تقلب در نگارش پایان‌نامه انصراف به وجود می‌آید؛ بنابراین اصلاح فرآیند نگارش پایان‌نامه به جای جرم انگاری خدمات نگارش پایان نامه جامعه را از گرفتاری یک جرم انگاری نافرجام دیگر رها می‌کند.
منتشر شده در پنج شنبه, 17 فروردين 1396 11:35

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت