سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

یکشنبه, 11 خرداد 1399-

رای دیوان لاهه ظرف یک ماه صادر می شود

سایت حقوقیدیده بان هشتم : خبرگزاری رویترز امروز(دوشنبه)خبر داد که پس از چهار روز بررسی شکایت ایران در دیوان دادگستری بین المللی از آمریکا، این نهاد قضایی سازمان ملل ظرف یک ماه رای خود را صادر می کند.

به نوشته رویترز، آمریکا هنوز پاسخ علنی به شکایت ایران نداده و انتظار می رود که وکلای این کشور استدلال کنندکه دیوان دادگستری بین المللی فاقد صلاحیت در این اختلاف بوده، پیمان مودت میان تهران و واشنگتن دیگر معتبر نیست و تحریم های ضدایرانی آمریکا به هیچ وجه آن را نقض نمی کند.

جلسات استماع شفاهی چهار روز به طول خواهد کشید و رای دادگاه ظرف یک ماه صادر خواهد شد.

در ادامه خبر رویترز آمده است که دیوان دادگستری بین المللی نهاد قضایی وابسته به سازمان ملل است که برای حل و فصل اختلاف های بین المللی تشکیل شده و گرچه آراء آن الزام آور است ولی دیوان قدرت اجرای آنها را نداشته و در موارد نادری برخی کشورها از جمله آمریکا این آراء را نادیده گرفته اند.

با وجود امضای پیمان مودت دو جانبه ایران و آمریکا در سال های پیش از انقلاب، دیوان رای به اعتبار آن داده است.

به گزارش ایرنا، نخستین جلسه استماع امروز در کاخ صلح دیوان که در لاهه هلند مستقر است برگزار شده و طرف ایرانی ادله خود را در مورد شکایت مطروحه بیان می کند.

در پی خروج آمریکا از برجام، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه 25 تیر اعلام کرد که ایران از آمریکا به دلیل 'نقض عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین ایران و آمریکا در سال 1955' شکایت کرده است و جمهوری اسلامی ایران بر همین مبنا دادخواستی را به دبیرخانه دیوان لاهه تسلیم کرده است.

منتشر شده در دوشنبه, 05 شهریور 1397 13:27

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت