سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 10 اسفند 1398-

انتقاد قاضی سعودی از قوانین حاکم برعربستان

 سایت حقوقی
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم به نقل از پایگاه خبری روسیا الیوم، از چند روز قبل جدال وسیعی در عربستان سعودی همزمان با انتشار کتاب "کلیات قانون و حکم به غیر آیات قرآنی" آغاز شده است، وی کلیات قانون در کشور پادشاهی عربستان سعودی را کفرآلود دانست و به‌صورت ویژه دانشگاه ملک سعود را در این زمینه یعنی کفر پیشگام دانست.
پایگاه‌های شبکه‌های اجتماعی ضمن انتشار عکس روی جلد این کتاب، که تألیف معاذ بن عبدالعزیز المبرد، یکی از قضات دادگاه عمومی استان اللیث است، به آن پرداخته‌اند، این کتاب همچنین توسط شیخ صالح بن فوزان الفوزان عضو کمیته دائمی فتوا مورد مراجعه و بازنگری قرار گرفته و در این راه شیخ عبدالرحمن البراک از اعضای عالی هیئت علمای سعودی در آن تدقیق کرده است.
در این باره روزنامه عکاظ عربستان سعودی هم نوشته است: مؤلف این کتاب دانشگاه‌های عربستان سعودی را در آموزش و تدریس قوانین وضعی ترویج دهنده افکار طاغوتی دانسته و در رأس این دانشگاه‌ها، وی دانشگاه ملک سعود را پیشگام خوانده است، وی بعضی از مواد قانونی مورد تدریس در دانشگاه‌های سعودی را رواج دهنده احکام غیرالهی و آن را شرک به الله دانسته و عاملان در این دانشگاه‌ها را منافق خوانده است.
المبرد در این کتاب نظام قانونی در این کشور را که از سوی دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند، به کلیات غیرقانونی تشبیه کرده که با آموزش قوانین در دیگر کشورهای اسلامی در تضاد دانسته است، وی این قوانین را تکامل احکام طاغوتی برشمرد و گفته در این دانشگاه‌ها حتی به برتری قوانین الهی بر قوانین طاغوتی اشاره نمی‌شود.
وی در این رابطه معتقد است، استخراج کلیات قوانین به‌گونه‌ای شده است که حاکمیت براساس اصول غیرالهی را جایز می‌دانند، و منکرات را به‌درستی تقبیح نمی‌کنند، منکراتی از قبیل شرک به الله و زنا و استعمال مشروبات و ربا و ارتکاب گناه همه در این قوانین به‌درستی گنجانده و مورد بررسی واقع نمی‌شوند.
براساس نوشته عکاظ و به نقل از المبرد چنین آمده است: تألیفاتی که توسط آنها به دانشجویان قوانین را آموزش می‌دهند، به گونه‌ای هستند که ابتدای این قوانین با ذکر کلام الله مجید و آیاتی از قرآن آغاز می‌شوند، اما بعد متوجه می‌شوید، نوعی از فریبکاری در متن آنها وجود دارد، نوعی از فریبکاری حاکمان دیده می‌شود، به‌گونه‌ای که بنام الله قوانین را صادر می‌کنند، اما حاکمان دقیقاً خلاف آن عمل می‌کنند.
بعد از صدور و انتشار این کتاب در کشور پادشاهی عربستان سعودی، برخی به محکومیت آن و برخی در تأیید مضامین آن مطالبی را عنوان کردند، برخی هم این کتاب را به تمسخر گرفتند.
در حالی که امروزه عربستان سعودی مدعی توسعه و نشر فرهنگ اسلامی میانه و تاکید بر این مسئله است، که وهابیت مذهب به شمار نمی‌آید، بلکه مقامات سعودی وهابیت را یک جنبش دینی اصلاح طلبانه توصیف می‌کنند، مشاهده می‌شود امروزه چنین کتابی منتشر شده که تمام دانشگاه‌های به‌ظاهر اسلامی آن را تکفیر می‌نماید.
منبع:تسنیم
منتشر شده در پنج شنبه, 19 فروردين 1395 09:44

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت