سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 09 اسفند 1398-

دیه کشته شدگان فاجعه منا طبق فقه حنبلی برعهده عربستان است

دیده بان هشتم : رئیس پژوهشکده حج و زیارت با اشاره به مطالعات انجام شده در مورد مسائل فقهی فاجعه منا گفت: براساس فقه حنبلی که مقام های سعودی نیز بیشتر به این فقه قائل اند، دیه قیتل الزحام برعهده بیت المال است و دولت عربستان باید این دیه را بپردازد.
 
سایت حقوقی

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ازسازمان حج و زیارت،حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی علیزاده موسوی با بیان اقدامات انجام شده در مورد بررسی فاجعه منا دراین پژوهشکده اظهارکرد: ابتدا بررسی شد که دیه افراد شهید شده درمنا برعهده چه کسی است و به این نتیجه رسیدیم زائرانی که کشته شدند درحوزه فقه به آنها «قتیل الزحام» گفته می شود یعنی کسانی که در ازدحام کشته شده اند. براساس فقه حنبلی که مقام های سعودی نیز بیشتر به این فقه قائل اند، دیه قیتل الزحام برعهده بیت المال است و دولت عربستان باید این دیه را بپردازد.
وی ادامه داد: با توجه به مطرح شدن این سؤال که آیا می توان ترتیب اعمال انجام شده در منا را درصورت وجود خطر جانی برای حجاج جابه جا کرد به نحوی که خطر ازدحام کاهش پیدا کند؟ درحال بررسی موضوع هستیم و نظرات و آرا نیزجمع آوری شده است ولی هنوز به نتیجه دقیقی در این حوزه نرسیده ایم.
رئیس پژوهشکده حج و زیارت اضافه کرد: نتیجه پژوهش های صورت گرفته در ویژه نامه فاجعه منا در حال آماده شدن است و منتشر خواهدشد.
فاجعه منا روز دوم مهرمصادف با عید قربان درمراسم رمی جمرات رخ داد که دراین فاجعه 461 زائر ایرانی جان باختند.

منتشر شده در دوشنبه, 23 فروردين 1395 09:54

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت