سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

شنبه, 17 خرداد 1399-

توسعه همکاری‌ها در به‌روز رسانی مقررات حقوق بین‌الملل خصوصی

دیده بان هشتم : معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به عملکرد این معاونت در به‌روز رسانی قوانین، اظهار کرد: همکاری با کنفرانس لاهه می‌تواند ما را در به‌روز کردن قوانین و در دسترس بودن آن برای اساتید و عموم مردم کمک کند.
سایت حقوقی

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، ذبیح‌الله خداییان در دیدار با کریستوف برناسکنی، دبیرکل سازمان کنفرانس لاهه(کنفرانس متحدالشکل کردن قواعد حقوق بین‌الملل خصوصی)،  که با حضور جمعی از مدیران این معاونت در ساختمان قوه‌قضاییه برگزار شد، پیرامون حقوق بین‌الملل خصوصی اظهار کرد: در عصر کنونی تسهیل حمل و نقل و توسعه اقتصادی و صنعتی کشورها به گسترش ارتباطات منجر شده و همه روزه شاهد حضور افراد با عناوین مختلف از کارگر تا پزشک در خارج از مرزها هستیم.
وی ادامه داد: با انتقال افراد به کشورهای دیگر احتمال بروز مشکلات برای آنها وجود دارد که در حوزه حقوق بین‌الملل خصوصی قابل طرح و رسیدگی خواهند بود.
خداییان با تاکید بر اینکه قوانین اموال و اشخاص در حوزه بین‌المللی باید شفاف‌ باشند، گفت: در هر کشوری باید در صورت وجود مقررات و حقوق خاص از منظر خصوصی و عمومی برای بیگانگان، برای آنها باید معرفی شود و از سوی دیگر اگر قانون مدونی برای آنها وجود ندارد، آن کشورها به تعریف حقوقی برای آنها نیز اقدام کنند.
معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به پیشینه ایران در زمینه حقوق بین‌الملل خصوصی افزود: ایران با سابقه‌ای 80 ساله در این عرصه، مواردی را به صورت پراکنده در قوانین مختلف قرار داده و امروز معتقدیم با توجه به توسعه روابط بین‌ کشورها باید این قوانین با هم یکپارچه شود.
به گفته وی، در صورتی که بتوانیم تمام قوانین مربوط به حقوق بین‌الملل خصوصی را با هم جمع کرده و در اختیار اساتید و سایر مردم قرار دهیم امکان به‌روز کردن قوانین این حوزه افزایش می‌یابد.
خداییان با اشاره به دیدار خود با دبیرکل سازمان کنفرانس لاهه اظهار کرد: این دیدار می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند تا در خصوص حقوق بین‌الملل خصوصی همکاری و تعامل بیشتری داشته باشیم و با یاری گرفتن از دانشگاه علوم قضایی که اساتید بسیاری را تعلیم داده است، سعی کنیم تا اسناد بین‌المللی موجود (کنوانسیون‌ها) را ترجمه کرده و در اختیار سایر اساتید قرار دهد و در به‌روز رسانی قوانین از آنها بهره بریم.  معاون حقوقی قوه قضاییه همچنین در ادامه اظهارات خود، بخشی از وظایف قوه قضاییه و در زیرمجموعه آن وظایف معاونت حقوقی را تشریح کرد و افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران از سه قوه تشکیل شده که در عین استقلال آنها از یکدیگر، در چارچوب قانون با هم در تعامل هستند. وی ادامه داد: قوه مقننه که قوه قانون‌گذاری است متشکل از نمایندگان مردم بوده و رای مستقیم آنها انتخاب می‌شود و در کنار آن قوه مجریه هم متشکل از بخش‌های مختلف اجرایی و تحت نظر رییس‌جمهوری، با رای مستقیم مردم، روی کار می‌آیند و در این بین قوه قضاییه وظیفه رسیدگی و صدور حکم و رسیدگی به دعاوی و رفع اختلافات مردم را بر عهده دارد.
خداییان خاطرنشان کرد: قوه قضاییه وظایف خود را توسط دادسراها و محاکم قضایی انجام می‌دهد و وظیفه دیگر خود که نظارت بر حسن اجرای قوانین، گسترش عدل و احقاق حقوق عامه است را توسط دادستانی کل کشور، دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: در این بین معاونت حقوقی دستگاه قضا موظف به تهیه لوایح قضایی بوده که تا کنون هم در این زمینه موفق به تدوین قوانین جزایی، حقوقی و قوانین مربوط به حقوق بین‌الملل خصوصی شده است.
به گفته معاون حقوقی قوه قضاییه، این لوایح بعد از تایید رییس دستگاه قضا به مجلس رفته و به تصویب می‌رسند.

 تعارضی بین احکام کنفرانس لاهه و اسلام وجود ندارد
همچنین دبیر‌کل کنوانسیون لاهه در این دیدار به نقش مهم قوه قضاییه در ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیتی که نقش این قوه در ایران دارد، دیدار با مقامات مختلف قضایی ایران از ضرورت‌های این سفر به شمار می‌رفت.
کریستوف برناسکنی ضمن اشاره به نقش کنفرانس لاهه در یکپارچه کردن قوانین حقوق بین‌الملل خصوصی ادامه داد: کنفرانس‌های لاهه نیز مانند معاونت حقوقی قوه قضاییه با سابقه‌ای قدیمی کار یکپارچه کردن قوانین را انجام می‌دهد و از سال 1893 میلادی تا کنون با پشت سر گذاشتن مراحل مختلفی، موفق به همکاری با 148 کشور شده که البته لازم به توضیح است که تمام 148 کشور به صورت رسمی عضو کنوانسیون لاهه نبوده و برخی از آنها از طریق رابط اطلاعات و نکات خود را به کنفرانس‌ها منتقل می‌کنند.
وی با اشاره به مذاکراتی که اخیرا با مسئولان بین‌الملل ایران داشته، ادامه داد: ما در سال 2010 با آقای غریب‌آبادی مذاکراتی را به خصوص درباره بحث تجارت بین‌الملل داشتیم و هفته گذشته نیز با در کنفرانسی در مالت شرکت کردیم که جمعی از کشورهای اسلامی و کشورهایی که عضو کنوانسیون لاهه نیستند، در آنجا اظهارات خود را در زمینه حقوق بین‌الملل خصوصی مطرح کردند و ما در پایان آن کنفرانس به این نتیجه رسیدیم که هیچ تعارضی بین احکام لاهه و اسلام وجود ندارد.
به گفته دبیر کل کنوانسیون لاهه، ایران هم در آن کنفرانس به نقطه نظرات خوب و جامعی اشاره کرد.
وی ادامه داد: لازم به تاکید است که کنوانسیون‌های لاهه به هیچ وجه در صدد تغییر ماهوی حقوق کشورهای مختلف نیستند و بیشتر در نقش یک پل ارتباطی، ایفاگر نقشی هستند که بتواند قوانین را یکپارچه کند.
برناسکنی در پایان اظهارات خود از قرار گرفتن ایران در فهرست اعضای کنوانسیون لاهه ابراز امیدواری کرد و با اشاره به معاونت حقوقی قوه قضاییه گفت: خوشحالیم که این معاونت قوانین کنوانسیون را ترجمه می‌کند و در راستای این اقدامات، با دانشگاه علوم قضایی هم طی دو روز آینده تفاهم‌نامه‌ای امضا خواهیم کرد.
 آمادگی ایران برای اجرای آپوستی کنوانسیون لاهه
همچنین در ادامه این نشست، مدیرکل امور اسناد و مترجمان قوه قضاییه از آمادگی ایران برای اجرای آپوستی (مهری که جهت اعتباربخشی به اسناد می‌زنند) در کنوانسیون لاهه خبر داد و گفت: اداره کل امور اسناد و مترجمان قوه قضاییه که به طور خاص مسئول ارتباط بین بخش اسناد و مترجمان است، نقش کنوانسیون را در یکپارچه کردن قوانین از سه سال گذشته پذیرفتیم و خواستار آن شدیم که ناظرانی از کشور ما در کنوانسیون حضور پیدا کنند تا از جزئیات بیشتری آگاهی پیدا کنند.
علی کاظمی همچنین به حقوق کودک اشاره کرد و ادامه داد: حقوق کودک یکی از مواردی است که هم برای معاونت حقوقی دستگاه قضایی ایران و هم برای کنوانسیون لاهه دارای اهمیت است اما یکی از موضوعاتی که متاسفانه مغفول مانده، کودک‌ربایی بین‌المللی است. وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد با برقراری رابطه بهتری بین برخی از انجمن‌های بین‌المللی مانند یونیسف و کنوانسیون لاهه، بتوان این مورد را هم مانند موارد حقوقی کودک آزاری یا نفقه کودک مورد توجه قرار داد.
دبیرکل کنوانسیون لاهه در پاسخ به بخش نخست اظهارات کاظمی، گفت: ایران با توجه به پیشرفت در حوزه فناوری و ترجمه اسناد و ثبت آنها، قابلیت اجرای آپوستی و آپوستی الکترونیکی را دارد.
وی ادامه داد: همچنین حدود 20 سال است که شبکه‌ای از قضات را تشکیل دادیم که دو نفر از آنها به نمایندگی سایر قضات، مسائل را به کنوانسیون مطرح می‌کنند و شما هم می‌توانید به عنوان قاضی به این شبکه بپیوندید.

منبع حمایت.

منتشر شده در چهارشنبه, 22 ارديبهشت 1395 10:06

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت