سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 08 خرداد 1399-

مقایسه تطبیقی اطاله دادرسی در ایران و دیگر کشور‌ها

دیده بان هشتم : قائم‌مقام پژوهشگاه قوه‌قضاییه، گفت: در مطالعه آمارها و تحلیل به این نکته رسیده‌ایم که در رابطه با میزان اطاله دادرسی در دستگاه قضا وضعیت آمار ما نسبت به دیگر کشورها نامطلوب نیست و آن چنان که به نظر می‌رسد، جایگاه بدی نداریم.
سایت حقوقی
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، بهزاد پورسید در گفت‌وگو با میزان به سابقه تاسیس پژوهشگاه قوه‌قضاییه اشاره و هدف اصلی از ایجاد پژوهشگاه را تامین نیازهای تحقیقاتی قوه‌قضاییه دانست و اظهارکرد: به هر حال هر تصمیم‌گیری در سطح کلان خصوصا در سطح قوه‌قضاییه که یکی از قوای سه گانه کشور است، نیازمند یک اتاق فکر و مطالعه و تحقیق است، بنابراین پژوهشگاه با این هدف توسط ریاست قوه‌قضاییه شکل گرفته و راه‌اندازی شده است.
قائم مقام پژوهشگاه قوه‌قضاییه ادامه داد: ریاست پژوهشگاه قوه‌قضاییه برعهده معاون منابع‌انسانی قوه‌قضاییه به عنوان شخصیت حقیقی است؛ اما پژوهشگاه عملا طبق اساسنامه و زیر نظر خود ریاست قوه‌قضاییه اداره می‌شود.
وی خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر حجم عمده‌ای از همکاران ما در پژوهشگاه، قضات هستند. هم قضات بازنشسته و هم قضات مشغول به خدمت که البته اکثرا مشغول به خدمت هستند. این همکاران ما قضاتی هستند که علاقه به امور پژوهشی و تحقیقاتی دارند.
قائم مقام پژوهشگاه قوه‌قضاییه اظهارکرد: مطالعات و تحقیقاتی که در پژوهشگاه انجام می‌دهیم براساس نیازهای واقعی قوه‌قضاییه است. کمک و همکاری قضات با پژوهشگاه سبب ایجاد فضایی برای بحث و تبادل نظرعلمی بین آنها شده است که برای ما و قوه‌قضایه بسیار ارزشمند است. به این معنا که دوستان و همکاران قضایی می‌آیند و بحث و جلسات علمی مهمی تشکیل می‌دهند. این جلسات به جلسات هفتگی تبدیل شده است و برنامه‌های مشخص با موضوعات روز را بررسی کرده و به بحث می‌گذارند.
پورسید با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در بدنه دستگاه قضا وجود داشته است کاربردی نبودن علوم و مباحث و مطالعات بوده و بین دانشگاه و بخش قضایی یک فاصله وجود داشته است، اظهارکرد: باید گفت بسیاری از قضات، اساتید و حتی وکلا و دانشجویان دکتری به سبب همین جلسات با ما در ارتباط هستند و کارهای پژوهشی انجام می‌دهند. وی با اشاره به پژوهشکده‌های فعال در این پژوهشگاه، گفت: پژوهشگاه قوه‌قضاییه از 6 پژوهشکده تشکیل شده و در حال فعالیت است. پژوهشکده حقوق خصوصی، پژوهشکده جزا و جرم‌شناسی، پژوهشکده حقوق عمومی و حقوق بین‌الملل، پژوهشکده مطالعات رای، پژوهشکده مطالعات پایه و پژوهشکده آمار و فناوری اطلاعات که جمعا 6 پژوهشکده می‌شوند. چون ساختار و اساسنامه پژوهشگاه براساس اولویت‌های همان زمان ایجاد شده است، ممکن است در آینده این ساختار دچار تغییراتی در جهت تکمیل امورات شود.
  قائم‌مقام پژوهشگاه قوه‌قضاییه از فعالیت‌های پژوهشکده آمار خبر داد و گفت: پژوهشکده آمار و اطلاعات تقریبا پژوهشکده جوانی است و حدود 4-5 ماه است که شکل گرفته است. این پژوهشکده ارتباط مستقیمی با معاونت آمار و اطلاعات قوه‌قضاییه دارد.
پورسید تصریح‌کرد: در مطالعه آمارها و تحلیل به این نکته رسیده‌ایم که مثلا در خصوص میزان اطاله‌دادرسی در دستگاه قضا وضعیت آمار ما نسبت به دیگر کشورها نامطلوب نیست و آن چنان که به نظر می‌رسد جایگاه بدی نداریم. وی گفت: همکاران ما آمارهای خود را با یک کار مطالعاتی که در اروپا نیز انجام شده است، مقایسه کرده‌اند. یعنی آماری که در کشور تولید شده است را با مدل آماری آنها مقایسه کرده‌اند که نتیجه این بوده که وضعیت ما در خصوص اطاله‌دادرسی یک وضع بینابین بوده و وضعیت نا به سامانی نیست، بنابراین از آمارهای قوه‌قضاییه می‌توانیم به نحو بسیار مفیدی بهره ببریم و در این جهت پژوهشگاه آمار و اطلاعات راه اندازی و فعال شده است.
پورسید به معرفی پژوهشکده جزا و جرم شناسی پرداخت و گفت: پژوهشکده جزا بر روی مباحث جرم‌زدایی و مجازات‌های جایگزین حبس و نیز بازنگری قوانین کیفری در حال انجام کار مطالعاتی است. به عنوان مثال در خصوص مجازات اعدام نیز مطالعاتی انجام شده است. حتی در این خصوص پژوهشکده جزا در حال ترتیب همایشی در فصل پاییز با موضوع واکاوی مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر است.   قائم‌مقام پژوهشگاه قوه‌قضاییه عنوان کرد: در این مطالعات تقریبا به یک مدل و نتیجه رسیده‌ایم و می‌دانیم وضعیت جاری قوه قضائیه در مقایسه با وضعیت دنیا و نیز سایر قوا وضعیت مطلوبی نیست.هم به لحاظ بودجه و هم به لحاظ اینکه نیازهای قوه‌قضاییه در خیلی جاها نادیده گرفته می‌شود و استقلال آن به معنای واقعی نیست و نیازمندی و وابستگی به قوه مجریه را به دنبال داشته است که نتیجه آن در عملکرد واقعی قوه‌قضاییه موثر است.
وی با اشاره به اینکه پژوهشکده حقوق بین‌الملل با ستاد حقوق بشر همکاری می‌کند، گفت: پژوهشکده مطالعات رای، تقریبا جزو اولین پژوهشکده‌های ما است که راه‌اندازی شده است.
منتشر شده در یکشنبه, 13 تیر 1395 09:36

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت