سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

دوشنبه, 05 اسفند 1398-

خلاف حقوق بین‌المللی بودن مصادره اموال ایران ازسوی آمریکا / تلاش برای بازگرداندن دارایی های ملت ایران

دیده بان هشتم : سفیر دائم ایران در سازمان ملل تصمیم سیاسی آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را اقدامی خلاف حقوق بین الملل دانست و تأکید کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا با استفاده از تمام ابزارهای ممکن از جمله توسل به دیوان دادگستری بین المللی در جهت بازگرداندن دارایی‌های ملت ایران تلاش کند.
مصادره اموال ایران ازسوی آمریکا خلاف حقوق بین‌المللی است/تلاش برای بازگرداندن دارایی های ملت ایران به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل روز پنجشنبه در جلسه تصویب پنجمین بازبینی راهبردهای جهانی مبارزه با تروریسم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن اقدام‌های تروریستی اخیر در عراق، سوریه، لبنان، بنگلادش، ترکیه و عربستان سعودی گفت: تروریسم موضوعی چندوجهی است که مبارزه با آن نیازمند برنامه‌ای همه‌جانبه و همکاری واقعی در سطح بین المللی و منطقه‌ای است.
وی با اشاره به برنامه عمل دبیرکل سازمان ملل در خصوص پیشگیری از افراط‌گرایی خشونت‌آمیز گفت که این برنامه درعمل بر اساس قطعنامه جهان عاری از خشونت و به‌پیشنهاد دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است.
سفیر کشورمان افراط‌گرایی خشونت‌آمیز ملهم از ایدئولوژی تکفیری را مهمترین چالش پیش روی جامعه جهانی برشمرد که به شکل‌گیری گروههای تروریستی مانند القاعده، داعش و النصره انجامیده است؛ راه مبارزه با این گروه‌ها از مسیر فرهنگی و اعتقادی است.
نماینده دائم ایران همچنین تأکید کرد که اقدامات بین المللی مبارزه با تروریسم در سطح جهانی باید در هماهنگی با اصول منشور ملل متحد و صرفاً با رضایت دولت مربوطه صورت پذیرد و عدم رعایت این اصول نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولتها خواهد بود.
خوشرو تهیه فهرست‌های یک‌جانبه از سوی برخی از دولتها و متهم کردن دیگر کشورها به اقدام‌های تروریستی را برخاسته از اغراض سیاسی دانست و این گونه رویکردها را محکوم کرد.
وی چنین اقداماتی را مغایر با حقوق بین الملل و در راستای اهداف سیاسی این دولتها توصیف کرد که به‌نوبه خود ناقض اصول اساسی حقوق بین الملل بوده و تلاش‌های بین المللی برای مقابله جمعی کشورها با تروریسم را تضعیف خواهد کرد.
در همین ارتباط، سفیر دائم ایران در سازمان ملل تصمیم سیاسی آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سوء استفاده از شبکه‌های مالی و بانکی و قضایی به‌بهانه اتهام‌های واهی معطوف به فشار بر ملت ایران را مصداقی از این اقدامات خلاف حقوق بین الملل دانست و تأکید کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا با استفاده از تمام ابزارهای ممکن از جمله توسل به دیوان دادگستری بین المللی در جهت بازگرداندن دارایی‌های ملت ایران تلاش کند.
نماینده دائم کشورمان در خصوص مسائل فلسطین اشغالی نیز گفت که ایران هرگونه مقایسه‌ای میان تلاش مشروع مردم سرزمین‌های تحت اشغال و جنبش‌های آزادیبخش برای دستیابی به حق تعیین سرنوشت خود با تروریسم را مردود می‌داند.
وی افزود که رژیم صهیونیستی بر اساس تهدید و ترور و اشغال سرزمین‌ها شکل گرفته و به‌عنوان اصلی‌ترین عامل تروریسم دولتی مسئول انجام ترورهای متعددی است و بی‌رحمی‌های این رژیم در دهه‌های گذشته سبب افزایش بیشتر خشونت و ترور در منطقه شده است.
منبع پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر.
منتشر شده در شنبه, 19 تیر 1395 13:47

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت