سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

جمعه, 02 اسفند 1398-

تصویب پیش‌نویس توافقنامه سازمان ملل درباره پناهجویان و مهاجران

سایت حقوقیدیده بان هشتم : امروز مردم بیشتری به نسبت دوران پس از جنگ جهانی دوم به اجبار خانه‌هایشان را ترک می‌کنند اما مخمصه این افراد آنقدر به لحاظ سیاسی بحث‌برانگیز است که پس از روزها مذاکرات فشرده برای حصول یک توافق بین‌المللی، کشورهای عضو سازمان ملل پیش‌نویسی را تایید کردند که عملا شامل هیچگونه تعهد واقعی و یا حتی الزام قانونی نیست و حتی سفر این افراد را بهتر و یا امن‌تر نمی‌کند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، کشورهای غرب اروپا در کنار روسیه با آنچه که بسیاری امید داشتند به تعهدی برای اسکان مجدد یک‌دهم تمام مردمی تبدیل شود که از جنگ و اذیت و آزار گریخته‌اند، مخالفت کردند. آمریکا هم با اقدامی که تمام کشورها را ملزم می‌کرد تا کودکان بی‌شناسنامه‌ای را که به مرزهای آنها می‌رسند، بازداشت نکند، مخالفت کرد.   

آنچه نهایتا عصر سه‌شنبه منتشر شد، یک پیش‌نویس 22 صفحه‌ای با عنوان "سند نهایی" است که تمام 193 کشور عضو سازمان ملل متحد باید از آن تبعیت کنند. این سند به عنوان اصل پایه در نشست ماه آتی مجمع عمومی سازمان ملل با حضور رهبران جهان استفاده خواهد شد. تصمیم‌گیری درباره جزئیات تعهدات و اینکه هر کشوری باید چه کاری برای حفاظت از پناهجویان و مهاجران انجام دهد، تا سال 2018 به تعویق افتاد.

پیش‌نویس مذکور در شرایطی تصویب شد که پناهجویان و مهاجران به مساله‌ای کلیدی در سیاست‌های اروپا و آمریکا تبدیل شده‌اند. در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ جمهوری‌خواه پیشنهاد ممنوعیت ورود مسلمانان به این کشور را مطرح کرد. مساله پناهجویان و مهاجران، اصلی‌ترین مساله گردهمایی ماه آتی سران جهان در سازمان ملل خواهد بود. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد رهبری یک نشست در مجمع عمومی را به عهده بگیرد و تلاش کند تا کشورها را برای پذیرش سهم بیشتری از مهاجران ترغیب کند.

منبع ایسنا.

منتشر شده در پنج شنبه, 14 مرداد 1395 10:42

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت