سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 08 خرداد 1399-

راه اندازی سامانه الکترونیکی "ثنا" برای ابلاغ اوراق قضائی

 دیده بان هشتم : موحد از راه اندازی سامانه الکترونیکی ثنا برای ابلاغ اوراق قضایی خبرداد و گفت: ابلاغ اوراق قضایی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و بدون یک نظام ابلاغ سالم، دادرسی عادلانه با مشکلاتی روبرو می شود .
 
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ،رئیس کل دادگستری استان کرمان در جلسه شورای معاونین دادگستری استان با دستور کار بررسی آئین نامه نحوه استفاده از سامانه های رایانه ای و مخابراتی (ابلاغ الکترونیکی) که با حضور اعضای شورای معاونین،برخی از مدیران کل استانداری و روسای کانون وکلا وکارشناسان رسمی قوه قضائیه برگزار شد اظهارکرد: ابلاغ الکترونیکی اوراق قضائی سرعت و صحت کار ابلاغ را افزایش و هزینه ها را کاهش می دهد.
وی افزود: در سال گذشته 235 هزار و 932 فقره برگه قضایی در کرمان ابلاغ شده است و این تعداد در شش ماه امسال 184 هزار و 466 فقره بوده است.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان تصریح کرد: با پیشرفت ارتباطات و اطلاعات، ارتباط سنتی بامراجعان قضایی و ابلاغ سنتی اوراق قضایی درست نیست و نیاز به ابلاغ الکترونیکی است.
وی یادآور شد: در حال حاضر 21 نفر مشغول کار ابلاغ اوراق قضائی در دادگستری هستند و در سال گذشته چهار میلیارد ریال برای ابلاغ اوراق قضائی هزینه شده است.
موحد ادامه داد: ابلاغ اوراق قضایی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و بدون یک نظام ابلاغ سالم، دادرسی عادلانه با مشکلاتی روبرو می شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: اگر بهترین قاضی و نیروی انسانی را در دادگستری مستقر کنیم اما سامانه ابلاغ مناسبی نداشته باشیم، دادرسی عادلانه محقق نمی شود.
موحد با اشاره به اینکه ابلاغ الکترونیکی اوراق قضائی کاری بسیار مهم است، گفت: در این رابطه سامانه ثنا راه اندازی شده است و این سامانه  هم اکنون در بستر شبکه وجود دارد.
وی عنوان کرد: فرد پس از مراجعه به سامانه ثنا به منظور احراز هویت به دستگاه قضایی یا دفاتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه و شناسه کاربری و رمز عبور دریافت می کند و بعد از این مرحله تمامی اوراق قضائی به صورت الکترونیکی به افراد مربوطه ابلاغ می شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در این سامانه برای هر فرد حقیقی و شرکت حقوقی یک شناسه کاربری اختصاص می یابد و افراد در هر دوره و به هر دلیل که نیاز به مراجعه به دستگاه قضائی داشته باشند از این شناسه کاربری و رمز عبور استفاده می کنند.
وی خاطرنشان کرد: افراد در صورت تغییر آدرس های الکترونیکی خود باید در اسرع وقت برای اعمال این تغییرات در سامانه نیز اقدام کنند.
این مسئول عالی قضایی در استان کرمان گفت: افرادی که برای نخستین بار به دستگاه قضائی مراجعه می کنند و حساب کاربری ندارند برای یکبار به صورت سنتی ابلاغ ها را دریافت می کنند و پس از ان تمامی ابلاغ ها را به صورت الکترونیکی دریافت خواهند کرد.
موحد اظهار کرد: احضار سنتی به مرور جای خود را به ابلاغ الکترونیکی خواهد داد. با ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی از اشکالات موجود در ابلاغ سنتی جلوگیری می شود.
وی افزود: اگر فردی مجهول المکان باشد، اوراق قضایی آنها در روزنامه های مجازی آگهی می شود.
رئیس کل دادگستری کرمان یادآور شد: دفاتر خدمات الکترونیکی قضائی در حال حاضر تنها در مرکز استان راه اندازی شده  و در کوتاه ترین زمان ممکن این دفاتر در تمامی شهرستان ها راه اندازی می شود.
این مقام قضائی با اشاره به اینکه در گذشته اوراق قضائی توسط ماموران ابلاغ به دست مردم می رسید، ادامه داد: در هر بخش که نیروی انسانی دخیل باشد، احتمال بروز مشکلاتی وجود دارد.
موحد به گام های بلند قوه قضائیه در راه اندازی شبکه عدالت اشاره و بیان کرد: قدم برزگ قوه قضائیه این است که از این سامانه برای ابلاغ الکترونیکی اوراق قضائی استفاده شود.
رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب  کرمان نیز با اشاره به بزرگی واقعه عاشورا، گفت: احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهمترین اهداف واقعه عاشورا بوده است.
محمد امیر ابراهیمی عنوان کرد: اگر با جلوه های بزهکاری و منکرات مبارزه نشود با مشکلاتی روبرو می شویم.
وی خاطرنشان کرد: باید تلاش شود که سمبل های غیر دینی ناشی از فرهنگ غربی  در جامعه ما رسوب نکند.
منبع : میزان
منتشر شده در چهارشنبه, 14 مهر 1395 11:58

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت