سایت حقوقی،پایگاه خبری دیده بان هشتم

پایگاه خبری دیده بان هشتم سایت حقوقی و ارایه دهنده تمامی اخبار حقوقی در دنیای وب می باشد

سایت حقوقی

پنج شنبه, 08 خرداد 1399-

تکالیف و الزامات خواهان در دادرسی

دیده بان هشتم : در صورتی که اشخاص رسیدگی به اختلافات خود را به شخص دیگری واگذار کرده باشند (داور)، خواهان دیگر نمی‌تواند ادعای خود را در دادگاه مطرح کند و می بایستی ادعا یا ادعاهای خود را پیش داور ببرد.
سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم به نقل از خبرگزاری میزان، خواهان مکلف است رسیدگی به دعوا را برابر و مطابق قانون درخواست نماید، به عبارتی دیگر علاوه بر اینکه دعوا باید بر اساس شرایط مقرر قانونی مطرح شود، خواهان می بایست در نظر داشته باشد، حقوقی را از دادگاه می تواند درخواست کند که  مطابق قانون ایجاد شده باشد.
به عبارتی دیگر دعوا می بایستی منشا قانونی داشته باشد به طور مثال طلبی که در نتیجه برد در بازی قمار حاصل شده باشد، قابل مطالبه از دادگاه نیست.
بنابراین وی می بایست از مطرح کردن ادعاهای این چنینی خودداری کند و در صورت طرح دادگاه به آنها ترتیب اثر نمی دهد.
– در صورتی که خواهان خود ادعایش را در دادگاه مطرح می کند(بدون وکیل)،می بایستی موارد مقرر قانونی را در تنظیم دادخواست خود رعایت کند تا به ادعای وی در دادگاه رسیدگی شود.
– تکلیف دیگر خواهان، در اثبات نمودن ادعاهای خود می باشد.(البینته علی المدعی…)
پس صرف داشتن ادعا،بدون اثبات آن موجب پیروزی در دعوا نمی شود.
– همانطور که گفته شد خواهان مکلف به اراثه و اثبات جنبه موضوعی (ادعاهایش) می باشد، لذا یافتن جنبه حکمی قضیه همواره از وظایف دادگاه می باشد، اما در مواردی نیز خواهان مکلف به ارائه جنبه حکمی ضمن اثبات جنبه موضوعی می باشد.
از طرفی دیگر وظیفه دادگاه در یافتن حکم متناسب با موضوع مورد ادعا، به معنای این نخواهد بود که خواهان نتواند آن قسمت را نیز مطرح نماید، لذا خواهان با رعایت اصولی می تواند دادگاه را در این امر یاری دهد.
– خواهان می بایست اصل مدارک و اسناد خود، که به واسطه آنها ادعای خود را مطرح می کند و مدعی حقی می باشد، به همراه داشته باشد.
– مواردی وجود دارد که خواهان همان ابتدای امر نمی تواند به دادگاه مراجعه کند و ادعای خود را مطرح کند.بلکه می بایست قبل از آن و از طریق ارسال اظهارنامه به طرف خود، انجام موضوع مورد ادعای خود را بخواهد.(از جمله مواردی که فرستادن اظهارنامه در آنها الزامی است می توان به دعوای تخلیه ملک مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 و یا طرح دعوای تصرف عدوانی علیه سرایدار خانه اشاره کرد).
– در صورتی که اشخاص رسیدگی به اختلافات خود را به شخص دیگری واگذار کرده باشند (داور)، خواهان دیگر نمی تواند ادعای خود را در دادگاه مطرح کند و می بایستی ادعا یا ادعاهای خود را پیش داور ببرد.
منتشر شده در شنبه, 18 ارديبهشت 1395 10:28

به ما بپیوندید

سایت حقوقی


سایت حقوقی


سایت حقوقی

آخرین خبر

logo-samandehi

کپی برداری بدون ذکر نام منبع از این وب سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای سایت دیده بان هشتم محفوظ می باشد طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت