text1

پنج شنبه, 03 تیر 1400-

اخبار مهم حقوقی و قضائی

دیده بان هشتم : 

برخورد با ترک فعل مدیران درحوزه حقوق عامه

 

c-1-9


رییس‎ کل دادگستری استان خراسان شمالی با تاکید بر صیانت از حقوق عامه، از برخورد با مدیران خاطی که در این حوزه به وظایف ذاتی و قانونی خود عمل نمی‌کنند، خبر داد.
حجت‎ الاسلام اسدالله جعفری در نشست ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری استان خراسان شمالی، با موضوع بررسی وضعیت تهیه و توزیع کالا‌های اساسی در این استان از جمله موضوع آرد و نان و با اشاره به وضعیت نگران‎کننده تهیه و توزیع برخی اقلام و نیازمندی‌های اساسی مردم از قبیل آرد و نان، از عملکرد دستگاه‌های مدیریتی و نظارتی ذی‎ربط در این خصوص انتقاد کرد و خواستار اعمال نظارت‌ها و تشدید مراقبت‌ها جهت ساماندهی شرایط فعلی شد.
وی بیان کرد: متأسفانه مواردی از انحراف در سازوکار تولید و توزیع آرد و نان در استان خراسان شمالی گزارش شده است و با توجه به ایرادات و نواقصی که در این فرایند وجود دارد و با عنایت به مشکلاتی که در حوزه تهیه، تأمین و عرضه نهاده‌های دام و طیور و نیز بی‎ ثباتی در بازار و قیمت بالای آن به چشم می‌خورد، موارد عدیده‌ای از انحراف مصرف در راستای تأمین نهاده‌ها وجود دارد که ضرر آن متوجه مردم است و باید هرچه سریع‎تر با تقویت نظارت‌ها، این وضعیت به نحو مطلوب ساماندهی شود.
رییس ‎کل دادگستری استان خراسان شمالی همچنین با تأکید مضاعف بر صیانت از حقوق عامه، از برخورد با مدیران خاطی که در این حوزه به وظایف ذاتی و قانونی خود عمل نمی‌کنند، خبر داد. 


رشد ۴۰ درصدی آمار مصالحه در پرونده‌های قضایی خراسان شمالی
جعفری همچنین در مراسم قدردانی از اعضای ستاد استانی صبر استان خراسان شمالی و دست‎اندرکاران و مجموعه شورا‌های حل اختلاف که در حوزه صلح و سازش به‎ ویژه در پرونده‌های مربوط به قتل عمدی بهترین عملکرد را داشتند، با اشاره به حلاوت و ماندگار بودن طعم شیرین صلح و سازش چه بین کسانی که با هم اختلاف دارند و چه افرادی که با اصلاح ذات‎ البین، فصل خصومت می‌کنند، ابراز امیدواری کرد که در سال ۱۴۰۰ با تلاش‌های ارزنده ستاد استانی صبر و اعضای شورا‌های حل اختلاف، بیشتر پرونده‎ های قصاص نفس در این استان به صلح و سازش بیانجامد. در این مراسم، سید ابراهیم محجوب، معاون رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی در امور شورا‌های حل اختلاف نیز با بیان اینکه در سال گذشته، ۱۵ فقره پرونده مربوط به قصاص نفس در نتیجه تلاش‌های ستاد استانی صبر و اعضای شورا‌های حل اختلاف به صلح و سازش منجر شد، گفت: خوشبختانه فرهنگ صلح و سازش در استان خراسان شمالی به‎عنوان سنتی حسنه و کاملا پسندیده نهادینه شده است؛ به‎طوری که آثار پایدار مصالحه در رفتار و کردار طرفینی که با سازش با یکدیگر رفع اختلاف کردند، آنقدر محسوس و مشهود است که باعث تقویت احساس معنوی و آرامش روحی و روانی اولیای دم شده که طبعا با احساس افرادی که قصاص را برای این کار برگزیده‎اند، اساسا قابل ‏مقایسه نیست. وی همچنین از رشد ۴۰ درصدی آمار مصالحه در پرونده‌های دارای قابلیت سازش در استان خراسان شمالی خبر داد.

 

هیچ واحد تولیدی نباید به دلیل بدهی بانکی تعطیل باشد
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سرپل ذهاب گفت: هیچ واحد تولیدی در این شهرستان نباید به دلیل بدهی بانکی تعطیل باشد.
سعید زریری با تاکید بر اینکه هیچ واحد تولیدی در شهرستان سرپل ذهاب نباید به دلیل بدهی بانکی تعطیل باشد، اظهار کرد: مالکان صنایع و تولیدی‌ها حق ندارند پس از دریافت تسهیلات مربوطه نسبت به تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی زیر تملک و واگذاری اراضی آن به اشخاص ثالث جهت بهره‎برداری‌های غیرمرتبط اقدام کنند.
وی افزود: با کسانی که به بهانه راه‌اندازی واحد تولیدی نسبت به دریافت تسهیلات مربوطه اقدام کرده و تسهیلات را پس از دریافت در موضوعات غیرمرتبط هزینه کنند، برخورد قاطعانه صورت می‌گیرد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سرپل ذهاب ادامه داد: تعطیلی بدون دلیل واحدهای تولیدی و صنعتی برخلاف فرمایشات رهبر انقلاب در مورد رونق تولید است و هم‎ صدایی با دشمنان نظام و انقلاب محسوب می‌شود. زریری تصریح کرد: تشکیل جلسات متعدد با صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی و کارآفرینان شهرستان سرپل ذهاب در اداره صنعت، معدن و تجارت برای رفع مشکلات بخش تولیدی و صنعتی این شهرستان ضروری است.
وی عنوان کرد: در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‎ زدایی‌ها، مسئولان برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان سرپل ذهاب و حمایت و پشتیبانی از آنها باید اقدام جهادی کنند.

 

راهبرد دستگاه قضا حمایت حقوقی و قضایی از تولید و اشتغال است
رییس دادگستری شهرستان بافق گفت: طبق منویات و تاکیدات رییس دستگاه قضا مبنی بر حمایت از کارگران، یکی از اهداف این مجموعه پشتیبانی حقوقی و قضایی از تولید و اشتغال است.
اسماعیل دهقان شوازی در حاشیه بازدید از یکی از شرکت‌های تولیدی در شهرستان بافق اظهار کرد: در راستای تحقق شعار سال مبنی بر رفع موانع تولید، تعامل و همکاری تمامی دستگاه‏ های در جهت تولید و رونق اقتصادی مورد تاکید است و مسایل و مشکلات مجموعه‎ های تولیدی و سرمایه ‎گذاری به محض اطلاع، جهت حل فصل در شورای اداری مطرح می‎شود.
وی در مورد اقدامات مهم دستگاه قضا در دوره تحول عنوان کرد: از اهداف مهم قوه ‎قضاییه، رفع موانع تولید و برطرف کردن مشکلات همچنین احیای کارخانه‎ ها و کارگاه‎ های تعطیل و نیمه‎ تعطیل و حمایت از نیروی کار و کارگر است.
رییس دادگستری شهرستان بافق با اشاره به تهیه مواد اولیه و سایر مایحتاج تولید در این شهرستان بیان کرد: تولیدکننده و صنعتگر در این شهرستان تا آنجایی که امکان دارد، باید مواد اولیه و مایحتاج تولید مورد نیاز خود را از همین شهرستان تأمین کند تا علاوه بر گردش مالی بهتر، در رونق تولید نیز تاثیرگذار بوده و شهروندان بافقی از انتفاع بیشتری بهره‌مند شوند. وی یادآور شد: این حوزه قضایی با جدیت تمام، همه ظرفیت‌های خود را در راستای کمک به تولید به کار خواهد گرفت و حمایت‌های حقوقی و قضایی از صنایع و واحدهای تولیدی را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

 

تشکیل کارگروه شناسایی و اولویت‎ بندی رفع موانع تولید در استان یزد
با دستور رییس ‎کل دادگستری استان یزد، کارگروه شناسایی و اولویت‎بندی رفع موانع تولید در این استان تشکیل می‎شود.
با دستور رییس ‎کل دادگستری استان یزد و با هدف اولویت‎ بندی و برنامه‌ریزی متناسب جهت شناسایی و رفع موانع تولید، کارگروه ویژه در خصوص این موضوع در این استان تشکیل می‌شود. غلامعلی دهشیری، تسریع در شناسایی و حل مشکلات واحد‌های تعطیل‎ شده یا واگذارشده را ضروری برشمرد و بیان کرد: شناسایی بنگاه‌های تعطیل قابل احیا، شناسایی بنگاه‌های نیمه‎ تعطیل نیازمند حمایت قضایی و شناسایی و برخورد کیفری با متخلفان و عاملان تعطیلی کارخانجات از مهمترین اهدافی است که باید پیگیری و دنبال شود. وی بر استفاده از ظرفیت‌های استانداری، فرمانداری و اداره صنعت، معدن و تجارت تأکید و اظهار کرد: برای رصد و پیگیری مشکلات این قسم واحد‌های تولیدی، تحقق جهش تولید و رفع موانع تولید، باید همه ظرفیت‏ ها را به کار گماشت و بسیج کرد. به گزارش روابط عمومی دادگستری استان یزد، در این دستور به دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و بازرس کل استان یزد تأکید شده است که ضمن بهره‎گیری از همه ظرفیت‌ها و زمینه‎ سازی برای شناسایی بهتر موانع تولید، نتایج حاصل از تلاش کارگروه ظرف یک ماه گزارش شود.

 

بازدید دادستان قم از محل آتش‎ سوزی کارخانه صنایع شیمی مولدان

به منظور بررسی ابعاد مختلف آتش‌سوزی کارخانه مولدان شیمی واقع در شهرک صنعتی شکوهیه، دادستان و مدیرکل بازرسی استان قم از محل آتش ‎سوزی بازدید کردند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استن قم و مدیرکل بازرسی این استان، به منظور بررسی ابعاد مختلف آتش‌سوزی کارخانه مولدان شیمی واقع در شهرک صنعتی شکوهیه، از محل آتش‎ سوزی بازدید کردند.
در این بازدید دستورات لازم در خصوص مساعدت در جهت تسریع در راه‎ اندازی کارخانه و همکاری دستگاه‌های دیگر استان قم در همین راستا، صادر شد.
گفتنی است، دستگاه قضایی پیش از این، موضوع را با قید فوریت در دستور کار خود قرار داد و در این رابطه پرونده قضایی تشکیل و دستورات لازم به مراجع ذی‎ربط صادر شده است.

 

جلوگیری از بیکاری 593 کارگر ایلامی با حمایت قضایی از ۲۰ واحد تولیدی

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان ایلام گفت: در سال گذشته از ۲۰ واحد تولیدی حمایت و از بیکاری ۵۹۳ کارگر نیز جلوگیری شد.
افشار خسروی‎زاد با اشاره به عملکرد دادسرای ایلام در حمایت از تولید و اشتغال، اظهار کرد: فعال‎سازی و جلوگیری از تعطیلی واحد‌های تولیدی از اقدامات مهمی بود که در دادستانی استان ایلام پیگیری شد.
وی ادامه داد: در همین راستا سال گذشته تلاش شد از ۲۰ واحد تولیدی حمایت قضایی شده و از بیکاری ۵۹۳ نفر از کارگران نیز جلوگیری شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان ایلام تاکید کرد: همچنین بدهی ۲۱ واحد صنعتی و کشاروزی تعیین تکلیف شد و نسبت به تسهیلات پرداختی آنها نیز امهال صورت گرفت.

 

آزادی ۱۷ زندانی واجد شرایط در زندان مرکزی سنندج
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سنندج از آزادی ۱۷ زندانی زندان مرکزی سنندج به مناسبت شب‌های پربرکت قدر خبر داد.
محمد جباری با اشاره به بازدید از زندان مرکزی سنندج گفت: در این بازدید ۳۵ پرونده مددجویان واجد شرایط، بررسی و با مرخصی پایان حبس ۱۷ زندانی جرایم کیفری که باقی‎مانده حبس آنها کمتر از چهار ماه بود، موافقت شد و این زندانیان به آغوش خانواده‎ های خود بازگشتند.
وی اظهار امیدواری کرد که آن دسته از زندانیانی که شرایط آیین‎ نامه‌ای و قانونی دارند، به یمن این ماه عظیم، مشمول انفاق قانونی قرار گیرند و نزد خانواده‌های خود بازگردند.

 

آزادی ۱۶ زندانی کم ‎بضاعت استان البرز در شب‌های قدر
در شب‌های قدر، به همت سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان البرز و با جذب کمک‌های نقدی خیرین این استان، بدهی ۱۶ مددجوی کم ‎بضاعت نیز پرداخت شد و این مددجویان از زندان آزاد شدند.
فرج‎الله افشار، رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان البرز در این زمینه گفت: خیرین این استان با پرداخت مبلغ ۲ میلیارد و ۱۰۶ میلیون ریال زمینه آزادی ۱۴ زندانی بند عمومی و ۲ زندانی بند نظامی را فراهم کردند.
وی افزود: همچنین این افراد نیکوکار مبلغ ۴۲ میلیون تومان نیز برای کمک معیشتی به خانواده‌های زندانیان اختصاص دادند.
رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان البرز خطاب به مددجویان آزادشده اظهار کرد: با زندانی شدن هر فرد، خانواده او نیز دچار آسیب می‌شود و شما باید به‌خاطر عزیزان خود از مسیر گذشته برگردید و راه درست را انتخاب کنید.


دستگیری مشاور حقوقی شهردار نسیم‎ شهر
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان از دستگیری مشاور حقوقی شهردار نسیم‎شهر و ۲ نفر دلال در این شهرستان به اتهام فساد و رانت در شهرداری خبر داد.
غلامرضا صادقی از دستگیری مشاور حقوقی شهردار نسیم‎شهر و ۲ نفر دلال در این شهرستان به اتهام فساد و رانت در شهرداری خبر داد و اظهار کرد: افراد مرتبط با پرونده فساد و زد و بند در شهرداری نسیم‎شهر دستگیر شدند و قطعاً روند دستگیری‌ها ادامه خواهد داشت.
وی با تاکید بر مبارزه با فساد اداری خاطرنشان کرد: طبق ارزیابی‌ها، رانت گسترده در شهرداری نسیم‎ شهر توسط این افراد صورت گرفته و پیش‌بینی ما این است که با ادامه تحقیقات، کشفیات بیشتری داشته باشیم.

منتشر شده در شنبه, 18 ارديبهشت 1400 16:23

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,179
یورو 28,291
پوند 34,138
یوان چین 3,760
دینار عراق 203
دینار کویت 81,610
درهم 6,585
لیر 2,790
سکه بهار آزادی 10,201,000
سکه امامی 10,284,000
نیم سکه 5,550,000
ربع سکه 3,550,000
سکه 1 گرمی 2,250,000
طلای 24 عیار 1,378,700
طلای 18 عیار 1,034,000
طلا مثقالی 4,473,000
طلا اونس 178
بیت کوین 858,019,379
اتریوم 48,358,000
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,825
دلار استرالیا 18,590
دلار نیوزلند 17,680
دلار سنگاپور 18,150
دلار هنگ کنگ 5,970
ریال عربستان 7,249
ریال قطر 6,790
ریال عمان 63,310
فرانک سوییس 26,830
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,290
کرون نروژ 2,890
دینار بحرین 64,460
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 168
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,740
رینگیت مالزی 3,210
بات تایلند 790
افغانی 328

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش